Niektórzy lekarze w Kirgistanie odmawiają szczepienia chińską szczepionką

Epidemiolog-immunolog Burul Asykbekova, rzecznik kirgiskiego Ministerstwa Zdrowia i Rozwoju Społecznego, mówi, że niektórzy lekarze wyrazili chęć zaszczepienia się rosyjską szczepionką.

Dokładna liczba osób, które odmówiły przyjęcia chińskiej szczepionki i powody ich decyzji będą znane po rozpoczęciu kampanii szczepień.

„Zgodnie z planem krajowym musimy wyjaśnić, kto otrzyma szczepionkę. Wśród lekarzy, którzy już mieli koronawirusa, jest wielu, którzy odmawiają. Teraz w Internecie jest wiele różnych informacji, czytają je wszyscy. Wielu twierdzi, że chce dostać rosyjską szczepionkę.” – powiedziała Asykbekova.

Pierwszy etap szczepień przeciwko zakażeniu koronawirusem rozpocznie się w Kirgistanie 29 marca. Niedawno Kirgistan otrzymał z Chin 150 tysięcy dawek chińskiej szczepionki Sinopharm, taka ilość szczepionki jest przeznaczona dla 75 tysięcy osób.

Przede wszystkim planowane jest szczepienie pracowników służby zdrowia pracujących w „czerwonej strefie”, w szpitalach i przychodniach, karetkach pogotowia, a także pracowników organizacji edukacyjnych i organów ścigania. Jednak zatwierdzenie dokumentów dotyczących szczepionki nie zostało jeszcze otrzymane od Naukowo-Technicznej Grupy Ekspertów ds. Szczepień. Oczekuje się, że nastąpi to w piątek 26 marca.

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 29 marca minister Alymkadyr Beishenaliev odbędzie odprawę, po której on i inni pracownicy służby zdrowia otrzymają pierwszą dawkę szczepionki.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Niektórzy lekarze w Kirgistanie odmawiają szczepienia chińską szczepionką”

Możliwość komentowania została wyłączona.