Tadżykistan ubiega się o 2 miliony dawek szczepionki na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia Tadżykistanu złożyło wniosek o 2 mln dawek szczepionki na koronawirusa w ramach inicjatywy COVAX (Global Vaccine Alliance).

Poinformował o tym Navruz Jafarov, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Sanitarno-Epidemiologicznego, Doraźnej i Ratunkowej Pomocy Medycznej Ministerstwa Zdrowia. Szczepionka dostarczona do kraju w ramach COVAX będzie najpierw rozdysponowana pomiędzy pracowników medycznych i edukacyjnych, osoby powyżej 50 roku życia i osoby z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi.

Pod koniec ubiegłego roku Tadżykistan przystąpił do międzynarodowego mechanizmu COVAX, który został uruchomiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) we współpracy z Global Alliance for Vaccines and Immunization (GAVI) oraz Coalition for Epidemic Preparedness Innovation, który wspiera tworzenie zakładów produkcyjnych i prowadzi zamówienia szczepionek.

Według Navruza Jafarova, wniosek Tadżykistanu o 2 miliony dawek szczepionki na koronawirusa zostanie rozpatrzony przez Komisję COVAX i nie wiadomo jeszcze, jaką szczepionkę otrzyma kraj.

Jeśli Tadżykistan otrzyma żądaną liczbę dawek, zaszczepi się 20 procent populacji. Tymczasem w wielu krajach, w tym w sąsiednim Uzbekistanie, władze zamierzają zaszczepić wszystkich obywateli kraju przeciwko koronawirusowi. Według obliczeń władz Uzbekistanu do czerwca 2021 roku nawet 60 proc. populacji otrzyma szczepionkę COVID-19.

Szef Ministerstwa Zdrowia Tadżykistanu Jamoliddin Abdullozoda pod koniec grudnia ubiegłego roku poinformował, że Bank Światowy przeznaczył dla kraju 3 mln dolarów na zakup szczepionki przeciwko koronawirusowi. Minister powiedział, że Bank Światowy planuje przekazać Tadżykistanowi kolejne 5 milionów dolarów na zakup szczepionek.

Według oficjalnych danych w Tadżykistanie na koronawirusa chorowało 13 tysięcy osób, zmarło 90. Według nieoficjalnych danych zebranych w mediach i portalach społecznościowych, w kraju jest wielokrotnie więcej ofiar COVID-19.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Tadżykistan ubiega się o 2 miliony dawek szczepionki na koronawirusa”

Możliwość komentowania została wyłączona.