Kazachstan: Sześć regionów w czerwonej strefie

Według stanu na dzień 19 stycznia sześć obszarów w Kazachstanie znajduje się w „czerwonej strefie” pod względem rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusa – potwierdził we wtorek minister zdrowia Aleksiej Tsoi.

Przemawiając na posiedzeniu rządu, minister Tsoi ujawnił, że miasto Nur-Sultan oraz regiony Akmola, Atyrau, Kostanaj, Pawłodar i Północny Kazachstan znajdują się w „czerwonej strefie”.

Od początku pandemii w kraju zarejestrowano 170 098 przypadków zakażenia koronawirusem. 154 449 osób całkowicie wyzdrowiało po zakażeniu koronawirusem. Zakażenie koronawirusem spowodowało śmierć 2424 osób, a zapalenie płuc podobne do koronawirusa pochłonęło życie 642 osób.

Resort zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w całym kraju. Trzy obszary, mianowicie regiony Kostanay i Pavlodar, a także miasto Nur-Sultan, zostały niedawno przeniesione z żółtej strefy do czerwonej strefy. Minister dodał również, że dwa regiony – Ałmaty i Karaganda – zostały przeniesione z „zielonej strefy” do „żółtej strefy”.

W rezultacie sześć obszarów w Kazachstanie od 19 stycznia znajduje się w „czerwonej strefie”, w tym miasto Nur-Sultan, a także regiony Akmola, Atyrau, Kostanay, Pawłodar i Północny Kazachstan, a Zachodni Kazachstan, Ałmaty i Regiony Karagandy znajdują się w „żółtej strefie”. Pozostałe regiony znajdują się w strefie „zielonej”.

Szczepienia od lutego

Kazachstan planuje rozpocząć kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi na początku lutego. Podczas wtorkowej sesji rządu minister Tsoi powiedział, że planowane jest rozpoczęcie kampanii szczepień pierwszego lutego.

Oczekuje się, że grupy ryzyka jako pierwsze otrzymają szczepionkę. Aleksiej Tsoi podkreślił, że Kazachstan przeprowadzi kampanię szczepień krok po kroku. Według niego, pracownicy służby zdrowia jako pierwsi w kolejce otrzymają szczepionki już od 1 lutego. Nauczyciele szkół średnich i uniwersytetów są drugimi w kolejce do szczepień w marcu 2021 r. W trzecim etapie akcji szczepień nauczyciele domów dziecka, a przedszkola, uczniowie i osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione od kwietnia.

Tym samym minister zdrowia powiedział, że do końca roku zaszczepionych ma zostać 6 mln Kazachów. Premier Askar Mamin powiedział, że centralnym punktem jest organizowanie masowych szczepień ludności i w tym celu polecił Ministerstwu Zdrowia, aby zapewniło gotowość placówek medycznych do masowych szczepień.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Kazachstan: Sześć regionów w czerwonej strefie”

Możliwość komentowania została wyłączona.