Tadżykistan i Rosja podpisują protokół w sprawie migracji

19 kwietnia w Duszanbe odbyły się negocjacje w celu omówienia kwestii związanych ze współpracą migracyjną Tadżykistanu z Rosją. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele odpowiednich ministerstw i agencji obu krajów – poinformował departament informacyjny MSZ Tadżykistanu.

Negocjacje, którym współprzewodniczyli tadżycki minister pracy, migracji i zatrudnienia ludności Szahnoza Nodiri oraz wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko, koncentrowały się na stanie i perspektywach dalszej ekspansji współpracy między Tadżykistanem a Rosją w zakresie migracji. Obie strony omówiły kwestie wymagające natychmiastowego rozwiązania – zaznaczył departament informacyjny MSZ Tadżykistanu.

Negocjacje zakończyły się podpisaniem protokołu. Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti poinformowała 16 kwietnia, że ​​Rosja zwróciła się do migrantów z krajów postsowieckich mieszkających tam nielegalnie, aby opuścili kraj do 15 czerwca.

„Ci ludzie zostaną ukarani wydaleniem i zamknięciem granic, jeśli nie opuszczą ich przed upływem terminu 15 czerwca” – powiedział RIA Novosti wiceminister spraw wewnętrznych Aleksandr Gorovoy na posiedzeniu Zgromadzenia Międzyparlamentarnego WNP.

Według danych MSW w Rosji przebywa obecnie ponad 332 tys. nielegalnych imigrantów z Uzbekistanu, 247 tys. z Tadżykistanu, 152 tys. z Ukrainy, 120 tys. z Azerbejdżanu, 115 tys. z Kirgistanu, 61 tys. z Armenii, 56 tys. z Mołdawii i 49 tys. z Kazachstanu.

Rosyjskie media odnotpwały, że przemawiając na sesji plenarnej Zgromadzenia Międzyparlamentarnego WNP, rosyjski wiceminister spraw wewnętrznych Aleksander Gorovoy powiedział: „Jest wielu waszych obywateli, którzy obecnie przebywają nielegalnie na terytorium mojego kraju. A jeśli nie zmniejszymy tej liczby do 15 czerwca, jak sugeruje dekret prezydencki, ci ludzie będą ukarani, aż do usunięcia i zamknięcia granic.”– powiedział Gorovoy na sesji plenarnej Zgromadzenia Międzyparlamentarnego WNP.

Według niego w Rosji mieszka obecnie ponad 1 milion nielegalnych imigrantów z krajów WNP. Moratorium na wydalanie nielegalnych imigrantów, wprowadzone w Rosji z powodu pandemii, obowiązuje do 15 czerwca. Do tego czasu nielegalni imigranci mogą swobodnie opuszczać Rosję i nie otrzymywać kar.

Przypomnijmy, że prezydent Rosji Władimir Putin w połowie grudnia przedłużył status pobytu obcokrajowców mieszkających w Rosji do 15 czerwca 2021 roku z powodu pandemii koronawirusa. Dotyczyło to migrantów z krajów członkowskich WNP mieszkających w Rosji bez odpowiedniej dokumentacji.

Tymczasem szef przedstawicielstwa tadżyckiego Ministerstwa Pracy, Migracji i Zatrudnienia Ludności w Moskwie Zohir Mirzoyev uważa, że ​​liczba nielegalnie zatrudnionych obywateli Tadżykistanu w Rosji podana przez rosyjskie MSW jest zawyżona.

„Ta liczba – 247 000 – została nagromadzona przez wiele lat. W ciągu 5, 10, 15 lat. Podejrzewamy, że większość z tych osób wyjechała do Tadżykistanu z innymi dokumentami i teraz tam przebywa.”– powiedział Mirzoyev.

Rosja doświadcza niedoboru siły roboczej z powodu zamykania granic związanych z pandemią i stara się uprościć wymagania wjazdowe dla pracowników migrujących w branżach takich jak budownictwo i rolnictwo. Ponad rok od wybuchu pandemii tylko garstka obywateli krajów ma pozwolenie na wjazd do Rosji.

Jedna odpowiedź do “Tadżykistan i Rosja podpisują protokół w sprawie migracji”

Możliwość komentowania została wyłączona.