Turkmenistan planuje zakup rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi

Turkmenistan może kupić rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi, gdy tylko zostanie wyprodukowana – poinformowała ambasada Federacji Rosyjskiej w Aszchabadzie. Rosja dostarczyła Turkmenistanowi bezpłatnie ponad 50 000 systemów testowych.

W oświadczeniu rosyjskiej dyplomacji napisano również, że Turkmenistan kupił od Rosji w ostatnich tygodniach sprzęt medyczny za około 8 milionów USD.

18 grudnia podczas wideokonferencji szefów państw WNP prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhamedow podziękował swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi za pracę w walce z zakażeniem koronawirusem.

Według prorządowej publikacji Turkmenportal, lider Turkmenistanu zaznaczył, że rok 2020 upłynął pod znakiem walki z koronawirusem i stał się poważnym sprawdzianem dla systemu opieki zdrowotnej krajów WNP.

Berdymuhamedow powiedział także, że w tych trudnych warunkach kraje WNP były w stanie szybko nawiązać współpracę w dziedzinie medycyny, ceł i innych usług, wykazując się dużą odpowiedzialnością, solidarnością i wzajemnym wsparciem w obliczu nowego zagrożenia.

Turkmenistan zaprzecza obecności koronawirusa na swoim terytorium. Wybuch choroby z objawami koronawirusa w kraju, przeludnienie szpitali, restrykcyjne obostrzenia, rozbudowa stref kwarantanny i wzrost śmiertelności, w tym wśród personelu medycznego, nie są komentowane przez władze w Aszchabadzie.

W tym tygodniu WHO ogłosiła, że ​​Turkmenistan nie wysyła próbek COVID-19 do niezależnych testów w laboratorium referencyjnym WHO.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Turkmenistan planuje zakup rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi”

Możliwość komentowania została wyłączona.