Prezydent Kirgistanu mianuje nowego szefa gabinetu

Prezydent Kirgistanu mianował nowego przewodniczącego gabinetu w celu przyspieszenia gospodarczego pośród kryzysu ekonomicznego spowodowanego częściowo pandemią.

Ogłoszenie tego ruchu 12 października oznacza dalszą konsolidację władzy prezydenta Sadyra Żaparowa, który zmienił konstytucję, aby wzmocnić prezydenturę, odkąd doszedł do władzy po powszechnych protestach powyborczych rok temu.

Dżaparow mianował Akylbeka Żaparowa (bez spokrewnienia) na nowe stanowisko, które teraz nazywa się przewodniczącym gabinetu ministrów. 57-letni Akylbek Żaparov był wicepremierem i ministrem finansów i gospodarki od czerwca.

Powołanie na połączone niedawno stanowisko szefa administracji prezydenckiej i szefa gabinetu ministrów nie wymaga zgody ustawodawczej w ramach reform, które prezydent przeforsował na początku tego roku.

Ustawa łącząca te funkcje przeszła ostateczne czytanie w zeszłym tygodniu i została podpisana przez Żaparowa 11 października. Jest to część serii posunięć, które krytycy przyrównali do pionowej struktury władzy, którą wdrożył w Rosji prezydent Władimir Putin.

Proponowany nowy gabinet ministrów musi jednak przejść pod głosowanie kirgiskich prawodawców. Prezydent powiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych, że on i jego nowa administracja uzgodnili wysiłki mające na celu wyciągnięcie ich gospodarki z kryzysu, który został częściowo obwiniony za pandemię koronawirusa.

Nowy szef gabinetu Akylbek Żaparow to doświadczony polityk, który stał na czele państwowej komisji powołanej za prezydenta do zbadania państwowych i prywatnych działań w Kumtorze. Kumtor znajduje się w centrum wielomiliardowej bitwy o kontrolę między państwem kirgiskim a Centerra Gold, która prowadzi kopalnię wraz z państwem kirgiskim.

Kirgiskie władze pod nadzorem prezydenta Żaparowa oskarżyły byłych wysokich rangą kirgiskich urzędników wraz z kanadyjskim Centrera Gold i ich kierownictwem o wykroczenia w trwającym dochodzeniu w sprawie rzekomej korupcji w rozwoju kopalni.