Turkmenistan: Prezydent zleca zbadanie użyteczności lukrecji w walce z COVID-19

Prezydent Turkmenistanu zasugerował, że korzeń lukrecji może być skutecznym lekiem w walce z koronawirusem. Według Gurbanguły Berdymuhammedova niewielka ilość ekstraktu z korzenia lukrecji pomaga w zwalczeniu koronawirusa.

Jak podała państwowa telewizja Turkmenistanu, prezydent mówił o zaletach korzenia lukrecji na posiedzeniu rządu 25 grudnia.

„Korzeń lukrecji od dawna jest stosowany w medycynie i medycynie ludowej w leczeniu chorób wewnętrznych, kaszlu, nerek, górnych dróg oddechowych i dwunastnicy” – stwierdził przywódca Turkmenistanu.

Mówiąc o roślinie, Berdymuhamedov zwrócił uwagę na wysoką zawartość kwasu gliceryzynowego, a także wzrost 15 rodzajów lukrecji na świecie, w tym 4 gatunków na terytorium Turkmenistanu. Krajowej Akademii Nauk polecono „dokładnie przestudiować” tę kwestię.

Na tle masowej zachorowalności z objawami koronawirusa i bezprecedensowej śmiertelności władze Turkmenistanu nie dostrzegają obecności COVID-19 na swoim terytorium.

Od samego początku pandemii, zgodnie z zaleceniem prezydenta Berdymuhamedova, w kraju stosowano leczenie za pomocą harmali (jednej z głównej roślin w Turkmenistanie) jako środka przeciwko koronawirusowi. Autor wielotomowego „Atlasu Roślin Leczniczych Turkmenistanu” Gurbanguły Berdymuhamedov w marcu tego roku ogłosił korzyści płynące ze stosowania harmali, saksaulu, a także makaronu z pieprzem w profilaktyce przeciwko koronawirusowi.

W czasie globalnej pandemii COVID-19 państwowe media promowały książkę i rośliny, które prezydent opisał jako obronę przed śmiertelnym wirusem. Szkoły były zobowiązane do prowadzenia lekcji na temat „Zdrowia” zgodnie z książką prezydenta.

Kolejna promocja przez prezydenta Turkmenistanu nieudowodnionej naukowo hipotezy o właściwościach leczniczych roślin zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez Turkmenistan planów zakupu rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Jedna odpowiedź do “Turkmenistan: Prezydent zleca zbadanie użyteczności lukrecji w walce z COVID-19”

Możliwość komentowania została wyłączona.