Uzbekistan wysyła pierwszy pociąg towarowy przez Morze Kaspijskie

16 grudnia pierwszy pociąg towarowy wyruszył z Uzbekistanu Transkaspijskim Międzynarodowym Szlakiem Transportowym. Pociąg odjechał ze stacji Sergeli w Taszkencie. Pociąg przemierza trasę: Uzbekistan – Turkmenistan – Azerbejdżan – Gruzja – Bułgaria. Łączna długość podróży wyniesie ponad 4000 km.

Pociąg składa się z 46 wagonów i 91 kontenerów transportowych z ładunkiem koncentratu miedzi Zakładu Górniczo-Hutniczego Almalyk. Punktem końcowym jego trasy jest bułgarski port Burgas.

Pociąg został zorganizowany we współpracy z zagranicznymi partnerami z Turkmenistanu (firma TLCT), Azerbejdżanu (ADY Container) i Gruzji (GR Logistics and Terminals).

Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy (TITR), znany również jako Środkowy Korytarz, został stworzony w celu dostarczania towarów z Azji Środkowej do Europy. Biegnie od granicy chińsko-kazachskiej przez Kazachstan, Turkmenistan, Azerbejdżan, Gruzję, Turcję i dalej do Europy.

Transport kolejowy i morski są zaangażowane w transport. Łączna długość całej trasy wynosi 11 tys. km. TITR zaczął funkcjonować w 2017 roku. Unia składa się z 8 krajów przewoźników: Chin, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Gruzji, Chin, Polski, Rumunii, Ukrainy i Turcji. Uzbekistan dołączył do TITR w 2021 roku jako członek stowarzyszony.

Jedna odpowiedź do “Uzbekistan wysyła pierwszy pociąg towarowy przez Morze Kaspijskie”

Możliwość komentowania została wyłączona.