Prezydent Kirgistanu odpiera oskarżenia USA o łamanie sankcji

Kirgistan odpowiada na zarzuty w sposób, który można określić jako wyzywające podporządkowanie się prośbie Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych USA dla państwa Azji Centralnej o ograniczenie rzekomo nielegalnego handlu z Rosją. Wśród zaprzeczeń pojawia się oznaka gotowości Kirgizów do zwiększenia kontroli eksportu.

Wielu obserwatorów uważa, że państwa Azji Środkowej działają jako tylne drzwi dla Rosji, pomagając Kremlowi obejść zachodnie sankcje w celu zakupu towarów, które utrzymają gospodarkę kraju na powierzchni i jego wysiłek wojenny na Ukrainie. Kazachstan i Uzbekistan otrzymały najwięcej uwagi w związku z możliwym łamaniem sankcji. Ale na początku sierpnia przyszła kolej na Kirgistan.

W liście z 8 sierpnia wysłanym pod egidą Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, senator Bob Menendez, demokrata z New Jersey i przewodniczący komisji, wezwał prezydenta Kirgistanu Sadyra Żaparowa do zajęcia się zarzutami o łamanie sankcji, które pomaga „Rosji lub jej pełnomocnikom”. Menendez zarzucił także administracji Żaparowa autorytarne praktyki.

Wzrost eksportu z Kirgistanu do Rosji

„Od początku wojny [rosyjsko-ukraińskiej] Kirgistan dramatycznie rozszerzył swoją działalność importowo-eksportową z Rosją. Jednocześnie brak egzekwowania prawa przez wasz rząd lub, co gorsza, współudział w handlu z Rosją produktami, które wiążą się z sankcjami, takimi jak drony, części samolotów, akcesoria do broni i obwody – umożliwiają Rosji uniknięcie międzynarodowych sankcji.” – napisał Menendez do Żaparowa.

„Obawiam się, że niepowodzenie Kirgistanu w przestrzeganiu międzynarodowych sankcji wobec Rosji jest po prostu symptomem ciągłego demokratycznego odwrotu i powszechnego łamania praw człowieka” .– kontynuował Menendez. „Niegdyś lśniąca latarnia demokracji w Azji Środkowej, Republika Kirgiska zmierza niebezpieczną ścieżką w kierunku autokracji.”

Katalizatorem listu Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych był lipcowy raport opublikowany przez Washington Post, opisujący incydent, w którym chińskie drony wysyłane przez kirgiską firmę zmierzającą do Rosji zostały przechwycone przez kazachstańskich celników. Według raportu The Post kirgiski eksport do Rosji w 2022 roku wzrósł o około 250 procent w porównaniu z poziomem z poprzedniego roku.

Znaczący udział w handlu w 2022 r. stanowiły artykuły specjalistyczne, w tym lunety celownicze, specjalistyczne półprzewodniki i wzmacniacze napięcia. Publicznie dostępne dokumenty, do których dotarł „The Post”, wskazywały, że kirgiscy eksporterzy angażowali się w to, co gazeta określiła jako „wysoki poziom koordynacji z wysiłkami Moskwy w zakresie zamówień”. Kończąc swój list do Żaparowa, Menendez napisał, że Komisja Spraw Zagranicznych oczekuje „szybkiej odpowiedzi”.

Zobowiązania prezydenta Kirgistanu

Żaparow zobowiązał się pośrednio do przekazania wyjaśnień, wydając oświadczenie dla agencji informacyjnej Kabar, w którym wyrzekł się jakiejkolwiek oficjalnej roli w ułatwianiu handlu z Rosją, która naruszała sankcje. Twierdził, że Rosja nie potrzebuje Kirgistanu, aby działać jako pośrednik w chińskim handlu. Powołując się na fakt, że Rosja i Chiny dzielą tysiące mil wspólnej granicy, Żaparow powiedział, że „jeśli Rosja chce, może importować dowolne towary koleją lub barkami”.

Przyznał się do udziału Kirgizów w próbie dostarczenia chińskich dronów rosyjskiej firmie, ale trzymał się oficjalnej linii, że eksport był przeznaczony do użytku cywilnego. Jednocześnie milcząco wyraził gotowość do działania na wniosek Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych o sprawowanie większej kontroli nad eksportem do Rosji.

„Firma wyjaśniła, że te drony były przeznaczone do celów rolniczych. Ale mimo to teraz zakazujemy eksportu dronów i bezzałogowych statków powietrznych.– powiedział Żaparow w swoim oświadczeniu. „Trzymamy się neutralnego stanowiska [w wojnie rosyjsko-ukraińskiej]. Będziemy trzymać się tego stanowiska w przyszłości.”