Kazachstan ratyfikuje pożyczkę z ADB na walkę z COVID-19

Prezydent Kazachstanu Kassym Jomart Tokajew podpisał ustawę „O ratyfikacji umowy pożyczki (aktywne środki zwalczania COVID-19 i programu wsparcia kosztów) między Kazachstanem a Azjatyckim Bankiem Rozwoju (ADB)”.

Minister finansów Yerulan Zhamaubayev powiedział na posiedzeniu plenarnym Senatu na początku tego miesiąca, że ​​wartość umowy pożyczki z ADB podpisanej zgodnie z dekretami nr 385 i 386 z 13 sierpnia 2020 roku prezydenta Kazachstanu wyniosła ponad 908,5 mln euro, a Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych – 661,8 mln euro.

Pożyczki zostaną przeznaczone na sfinansowanie deficytu budżetowego kraju w 2021 roku. „Zaciągnięte kredyty będą obsługiwane i spłacane przez Ministerstwo Finansów ze środków budżetowych na podstawie warunków finansowych zawartych umów” – powiedział minister.

ADB zobowiązuje się do niwelowania dysproporcji między państwami Azji i regionu Pacyfiku, kontynuując wysiłki na rzecz wyeliminowania skrajnego ubóstwa. Założony w 1966 r., posiada 68 członków, w tym 49 z regionu Azji i Pacyfiku.

Powiązany artykuł