Sadyr Żaparow zapowiada proces szczepień na COVID-19 w Kirgistanie

Kirgistan przygotowuje się do zaszczepienia ludności rosyjską szczepionką. Prezydent Sadyr Żaparow zapowiedział to w wypowiedzi dla rosyjskich mediów.

„Aktywnie rozwija się współpraca w ramach przygotowania i szczepień ludności przeciwko zakażeniu koronawirusem w Republice Kirgiskiej przy użyciu szczepionek produkcji rosyjskiej” – powiedział.

Według głowy państwa rosyjskie szczepionki są do tej pory wpisane przez Ministerstwo Zdrowia Kirgistanu na specjalną listę leków dopuszczonych do importu bez rejestracji. Jak informowało wcześniej Ministerstwo Zdrowia Kirgistanu, rosyjska szczepionka Sputnik V została oficjalnie zarejestrowana w tym kraju.

„Algorytm dystrybucji nadchodzących szczepionek został przygotowany na tym etapie, magazyny są gotowe na przyjęcie szczepionki. Rozpoczęły się prace przygotowawcze nad szkoleniem pracowników medycznych w zakresie przechowywania, obsługi i stosowania szczepionek przeciwko COVID-19.” – podkreślił Sadyr Żaparow.

Sprecyzował, że szczepienie odbędzie się w trzech etapach. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy medyczni oraz pracownicy organizacji ochrony zdrowia, a także pracownicy sektora usług, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy są narażeni na wysokie ryzyko i świadczą niezbędne usługi.

,,Jesteśmy małym krajem i choroba może nam bardzo zaszkodzić. Dlatego szczepienia są dla nas ważne zarówno z punktu widzenia zachowania życia naszych rodaków, jak i jak najszybszego przywrócenia życia w kraju do normalnego toku bez żadnych ograniczeń.” – podsumowała głowa państwa.

Rosja dostarczy do Kirgistanu 500 000 dawek szczepionki Sputnik V. Takie informacje przekazał minister zdrowia i rozwoju społecznego Kirgistanu Alymkadyr Beishenaliev agencji prasowej. Według niego szczepionka będzie dostarczana etapami, ale nie wskazał, kiedy dotrze do kraju pierwsza partia.

,,Musimy przestrzegać wszystkich procedur. Szczepionka została niedawno zarejestrowana, teraz prawnicy pracują nad resztą dokumentacji. Gdy wszystkie procesy zostaną zakończone, zostanie on dostarczony.” – powiedział.

Alymkadyr Beishenaliev dodał, że 504 000 dawek szczepionki AstraZeneca zostanie przydzielonych bezpłatnie Kirgistanowi w ramach mechanizmu COVAX. Pierwsze dostawy spodziewane są w marcu. Minister zaznaczył, że szczepienia będą dobrowolne.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Sadyr Żaparow zapowiada proces szczepień na COVID-19 w Kirgistanie”

Możliwość komentowania została wyłączona.