Uzbekistan i Kirgistan stworzą przygraniczne strefy handlowe


W Ferganie wicepremier – minister inwestycji i handlu zagranicznego Uzbekistanu Sardor Umurzakow spotkał się z p.o. premiera Republiki Kirgiskiej Artemem Nowikowem.

W trakcie spotkania odnotowano pozytywne tendencje w handlu – w ciągu ostatnich trzech lat wolumen bilateralnych obrotów handlowych wzrósł ponad 5-krotnie i utrzymuje dodatnią dynamikę nawet w kontekście pandemii.

Biorąc pod uwagę obecny poziom połączeń międzysystemowych oraz potencjał gospodarek Uzbekistanu i Kirgistanu, strony wyraziły gotowość do podjęcia wspólnych działań w celu dalszego wzmocnienia relacji handlowych i doprowadzenia wzajemnej wymiany handlowej do 1 mld USD w najbliższej przyszłości.

W tym kontekście dostrzegano perspektywy utworzenia stref handlu przygranicznego, a także centrów dystrybucji hurtowej i agrologicznej w regionach przygranicznych, co zwiększy podaż produktów uzbeckich i kirgiskich na obiecujące rynki oraz zdywersyfikuje strukturę handlu.

Strony wyraziły również zainteresowanie rozszerzeniem współpracy, zwracając uwagę na duży potencjał realizacji wspólnych projektów w zakresie przetwórstwa owoców i warzyw, produkcji maszyn rolniczych, wyrobów włókienniczych, materiałów budowlanych i farmaceutyków.

W tym względzie osiągnięto porozumienie w celu przyspieszenia dwustronnego opracowania „mapy drogowej” mającej na celu rozszerzenie i pogłębienie współpracy, która obejmuje uzgodnione projekty i konkretne środki praktyczne w celu usunięcia istniejących barier w handlu, transporcie i wzajemnych inwestycjach.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Uzbekistan i Kirgistan stworzą przygraniczne strefy handlowe”

Możliwość komentowania została wyłączona.