Uzbekistan: Ambitne plany inwestycji w energię ze słońca

Uzbekistan planuje budowę elektrowni fotowoltaicznych (słonecznych) o łącznej mocy 5000 MW w ciągu dziesięciu lat – informuje Ministerstwo Energii.

W tym celu Ministerstwo Energii, przy wsparciu Banku Światowego, Azjatyckiego Banku Rozwoju oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, prowadzi obecnie szereg działań na rzecz konkurencyjnego wyboru inwestorów do realizacji tych projektów, które będą realizowane poprzez bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Do końca 2021 roku planowane jest uruchomienie dwóch elektrowni fotowoltaicznych o mocy 100 MW w Uzbekistanie.

W tym kierunku Ministerstwo Energii, przy udziale Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC), należącej do Grupy Banku Światowego, realizuje projekt „Skalowanie energii słonecznej” budowy elektrowni słonecznych w oparciu o publiczno-prywatny program partnerski. IFC została zatrudniona jako główny konsultant do pomocy w tworzeniu struktur i przetargach na projekty SPP.

W początkowej fazie międzynarodowego przetargu wzięły udział 23 firmy z Indii, Hiszpanii, Chin, Norwegii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Francji, RPA, Korei Południowej i Japonii.

Na podstawie wyników badania i oceny ofert technicznych i handlowych oferentów komisja przetargowa ogłosiła firmę Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zwycięzcą pierwszego etapu międzynarodowego przetargu z taryfą 2,679 centów za 1 kWh wytworzonej elektryczność.

Projekt jest finansowany z gwarancji Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju w wysokości 5,1 mln USD oraz środków pożyczonych przez IFC – do 41 mln USD.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Uzbekistan: Ambitne plany inwestycji w energię ze słońca”

Możliwość komentowania została wyłączona.