Stolica Kirgistanu walczy ze smogiem

Według wstępnych danych zanieczyszczenie powietrza w Biszkeku jest spowodowane przez fabryki i zakłady przetwórcze, sektor prywatny, pojazdy silnikowe oraz elektrociepłownię – uważa główny specjalista Wydziału Polityki Środowiskowej Bekbolot Mamatairov.

Ekspert uważa, że w Biszkeku problem zanieczyszczenia powietrza jest aktualny od około 10-15 lat, po rozpadzie ZSRR. Smog nad Biszkekiem pojawił się po modernizacji Elektrociepłowni (HPP).

„Ale wzrost zanieczyszczenia obserwowany jest w ostatnich 3-4 latach, wynika to z następujących czynników, a mianowicie, że nie mamy zapasów węgla i gazu do zapewnienia filtracji powietrza, także odpowiedniej jakości węgla, wzrosła liczba pojazdów w stolicy” – powiedział Mamatairov.

Według komitetu statystycznego Republiki Kirgiskiej 184 przedsiębiorstwa w Kirgistanie emitują rocznie 50 tysięcy ton szkodliwych substancji, z czego 43,8 proc. z nich znajduje się w Biszkeku. Obecnie dzienny poziom zanieczyszczenia powietrza w Biszkeku przekracza normę o 9,8 raza.

Powiązany artykuł