Armenia: Mniejsza liczba przypadków COVID-19 zmniejsza obciążenie szpitali

Spadek liczby zakażeń koronawirusem odnotowany w ostatnich tygodniach zmniejszył obciążenie szpitali w Armenii walczących z pandemią – powiedział w zeszłym tygodniu minister zdrowia Arsen Torosjan.

„Obciążenie szpitalne jest teraz bardziej znośne” – powiedział Torosjan na posiedzeniu rządu w Erewaniu. „Od wczoraj nie mamy [zakażonych] obywateli, którzy są w poważnym stanie i których nie moglibyśmy hospitalizować. Wszyscy jesteśmy teraz hospitalizowani”.

„Mamy nadzieję, że ta sytuacja będzie się utrzymywać przynajmniej przez kilka najbliższych tygodni, oczywiście z pomocą naszego społeczeństwa, bo przestrzeganie obostrzeń jest bardzo ważne” – dodał.

Wojna w cieniu pandemii

Dzienna liczba nowych zachorowań w Armenii zaczęła rosnąć na początku września po ustabilizowaniu się i spadku latem. Sytuacja uległa dalszemu pogorszeniu wraz z wybuchem wojny w Górskim Karabachu 27. września.

Walki przyćmiły pandemię COVID-19, powodując powszechne nieprzestrzeganie obowiązkowych zasad noszenia masek i innych zasad bezpieczeństwa oraz ich luźne egzekwowanie przez władze. Ponadto ormiańskie szpitale musiały leczyć tysiące rannych żołnierzy, a także rosnącą liczbę pacjentów z COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia Armenii rutynowo zgłaszało ponad 2000 przypadków dziennie pod koniec października i w pierwszej połowie listopada. Gwałtowne rozprzestrzenianie się choroby przytłoczyło krajowy system opieki zdrowotnej, powodując niedobór łóżek szpitalnych i setki pacjentów oczekujących na hospitalizację.

Spadek ilości zakażeń

Dzienna liczba nowych przypadków wynosiła średnio około 1500 dwa tygodnie temu i na początku ostatniego tygodnia. Ministerstwo Zdrowia Armenii poinformowało w sobotę rano, że 1248 Ormian uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin. 40 proc. testów na koronawirusa przeprowadzonych w tym samym okresie dało wynik negatywny.

Dane ministerstwa pokazują jednocześnie, że więcej Ormian nadal dochodziło do siebie po COVID-19 niż uzyskiwało pozytywnych wynik. Oficjalna liczba aktywnych przypadków koronawirusa w kraju liczącym około 3 miliony mieszkańców wyniosła 24 459 w sobotę, w porównaniu z 29 131 przypadkami zarejestrowanymi w poniedziałek. Ministerstwo Zdrowia zgłosiło w sobotę 39 zgonów z powodu COVID-19 i chorób współistniejących.

W odpowiedzi na komentarze Torosjana i oficjalne dane, premier Nikol Pashinian wyraził nadzieję, że Armenia pokonała szczyt drugiej fali pandemii koronawirusem. Ostrzegł jednak, że pandemia jest „nieprzewidywalna” i „niczego nie można wykluczyć”.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Armenia: Mniejsza liczba przypadków COVID-19 zmniejsza obciążenie szpitali”

Możliwość komentowania została wyłączona.