Armenia odnotowuje spadek liczby zakażeń COVID-19

Oficjalne dane pokazują, że infekcje koronawirusem w Armenii spadły w ciągu ostatniego tygodnia po dwóch miesiącach szybkiego wzrostu, który przytłoczył krajowy system opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia Armenii zgłaszało w zeszłym tygodniu do 1500 przypadków koronawirusa dziennie, w porównaniu z ponad 2000 przypadków odnotowanych w poprzednich tygodniach. Sytuacja epidemiczna w Armenii pogorszyła się po wybuchu walk w Górskim Karabachu 27. września.

Według rzeczniczki ministerstwa zdrowia Aliny Nikoghosjan, liczba zarażonych osób oczekujących na hospitalizację z powodu braku łóżek szpitalnych wynosiła w poniedziałek 321 osób. W tym miesiącu wartość ta wahała się między 500 a 600.

„W ciągu ostatnich trzech lub czterech dni nastąpił pewien pozytywny trend” – powiedział Petros Manukian, zastępca dyrektora największego w kraju szpitala leczącego pacjentów z COVID-19. „To prawda, że ​​liczba zarażonych osób przebywających w domu nie wykazuje jeszcze oznak znacznego spadku, ale ogólna liczba [przypadków] sugeruje pozytywny trend” – stwierdził Manukian.

Dane Ministerstwa Zdrowia pokazują również, że więcej osób pokonało COVID-19, niż uzyskało wynik pozytywny w ostatnich dniach. Nikoghosian ostrzegła w tym względzie, że 1114 pacjentów było w ciężkim lub krytycznym stanie od niedzieli.

Wojna w cieniu pandemii

Walki przyćmiły pandemię COVID-19, powodując powszechne nieprzestrzeganie obowiązkowych zasad noszenia masek i innych zasad bezpieczeństwa oraz ich luźne egzekwowanie przez władze. Ponadto ormiańskie szpitale musiały leczyć tysiące rannych żołnierzy, a także rosnącą liczbę pacjentów z COVID-19.

Kolejny trend spadkowy rozpoczął się bez zaostrzenia przepisów bezpieczeństwa i ich egzekwowania. Manukian zasugerował, że wynika to ze zmniejszonej aktywności społecznej Ormian i rosnącej „odporności stadnej”.

Według Ministerstwa Zdrowia od wybuchu pandemii prawie 127 tys. osób w kraju liczącym około 3 mln osób zostało zarażonych COVID-19. Uważa się, że rzeczywista liczba przypadków jest znacznie wyższa.

Resort zdrowia podał w poniedziałek, że w ciągu ostatniego dnia z powodu wirusa zmarły 24 kolejne osoby. Oficjalna liczba ofiar koronawirusa Armenii wzrosła w ten sposób do 1976.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Armenia odnotowuje spadek liczby zakażeń COVID-19”

Możliwość komentowania została wyłączona.