UE zwiększa liczbę obserwatorów w Armenii do 209

UE podjęła decyzję o zwiększeniu liczby obserwatorów misji obserwacyjnej w Armenii ze 138 do 209, ogłosił po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell.

„Dzisiaj Rada UE podjęła decyzję o wzmocnieniu naszej misji w Armenii, zwiększając naszą obecność w terenie ze 138 do 209. To sposób na zwiększenie stabilności międzynarodowej granicy Armenii i Azerbejdżanu.” – zauważył Borel.

Pod koniec stycznia Unia Europejska zatwierdziła utworzenie misji cywilnej w Armenii, która według Brukseli „przyczyni się do stabilizacji w strefach przygranicznych, wzmocnienia zaufania i normalizacji stosunków między Armenią a Azerbejdżanem”. Pod koniec lutego do Armenii przybyło 100 obserwatorów z Unii Europejskiej .

Mandat misji trwa dwa lata, kwatera główna operacji znajduje się w Armenii. Choć zarówno Unia Europejska, jak i Armenia podkreślają, że misja ma charakter cywilny, nieuzbrojony i rozmieszczona jest wyłącznie na terytorium Armenii. Rosja i Azerbejdżan w kilku oficjalnych oświadczeniach wyraziły swoje negatywne stanowisko w tej sprawie.