Uzbekistan i Kazachstan wysyłają pomoc humanitarną do Kirgistanu

Ładunek pomocy humanitarnej z Uzbekistanu obejmuje sprzęt medyczny i leki. Strona uzbecka planuje również w najbliższym czasie dostarczyć także 3000 ton pszenicy. Pomoc humanitarna z Uzbekistanu została wysłana specjalnym samolotem.

„Pomoc zawiera 100 000 par jednorazowych rękawiczek medycznych i 10 000 kombinezonów medycznych, 2 000 okularów medycznych, 10 000 zestawów testowych, 5 000 pudełek Remdesiviru, 1 000 pudełek heparyny, 4 000 jednostek chlorku sodu, a także strzykawki i inne medykamenty” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez resort dyplomacji Kirgistanu.

Kirgistan ma najwyższy wskaźnik przypadków koronawirusa spośród państw Azji Centralnej i najwyższy współczynnik śmiertelności

W najbliższych dniach z Uzbekistanu koleją ma zostać wysłana kolejna pomoc humanitarna. Natomiast Kazachstan dostarczy w najbliższym czasie do Kirgistanu 400 respiratorów i około 2 mln masek medycznych wyprodukowanych w kazachskich przedsiębiorstwach.

Rząd w Biszkeku w ostatnich dniach otrzymał deklarację wsparcia z Kazachstanu i Uzbekistanu po tym, jak Kreml zamroził 100 mln USD pomocy finansowej, którą wcześniej przeznaczył dla Kirgistanu, jako sposób na okazanie niezadowolenia z trzeciej zmiany przywództwa w ciągu 15 lat z powodu masowych ulicznych protestów.

Biuro Prasowe Prezydenta Kazachstanu Kassyma Jomarta-Tokajewa opublikowało 12. listopada oświadczenie, że Kazachstan i Uzbekistan będą udzielać Kirgistanowi pomocy finansowej i humanitarnej.

Media w Uzbekistanie poinformowały tego samego dnia o rozmowie telefonicznej między Tokajewem i jego uzbeckim odpowiednikiem Szawkatem Mirzijojewem, podczas której uzgodnili „wspólne działania mające na celu zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa w regionie, a także pomoc gospodarczą i humanitarną dla narodu kirgiskiego”.

Powiązany artykuł

Wcześniej prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew odbył rozmowę telefoniczną z pełniącym obowiązki prezydenta Kirgistanu Sadyrem Żaparowem. Podczas rozmów obaj przywódcy omówili aktualne kwestie dalszego rozwoju przyjaźni, dobrego sąsiedztwa i strategicznego partnerstwa między oboma krajami.

3 odpowiedzi na “Uzbekistan i Kazachstan wysyłają pomoc humanitarną do Kirgistanu”

Możliwość komentowania została wyłączona.