Kirgistan otrzymuje pomoc humanitarną od Kazachstanu

Do Kirgistanu dotarł ładunek humanitarny dostarczony przez rząd Kazachstanu – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Kirgiskiej. Ładunek humanitarny dostarczony przez stronę kazachską w postaci respiratorów – 400 sztuk i masek medycznych – 2 mln sztuk, trafia do Biszkeku w ramach porozumienia między rządami Kirgistanu i Kazachstanu w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19.

Rząd Kazachstanu podjął pozytywną decyzję o udzieleniu pomocy humanitarnej stronie kirgiskiej w związku z wynikami wizyty roboczej ministra spraw zagranicznych Republiki Kirgiskiej Rusłana Kazakbajewa w Kazachstanie w dniach 28-30 października 2020 r.

Kirgistan ma najwyższy wskaźnik przypadków koronawirusa spośród państw Azji Centralnej i najwyższy współczynnik śmiertelności.

Ładunek humanitarny o łącznej wadze 16 ton został dostarczony do Biszkeku transportem lądowym z zachowaniem wszelkich norm sanitarno-epidemiologicznych. Odbiorcą ze strony kirgiskiej jest Ministerstwo Zdrowia Republiki Kirgiskiej.

Oficjalna ceremonia przekazania pomocy humanitarnej odbyła się 26. listopada 2020 roku z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Zdrowia Republiki Kirgiskiej, Ambasady Kazachstanu w Biszkeku.

Strona kirgiska wyraziła wdzięczność rządowi Kazachstanu za udzieloną pomoc i wysoko ocenia wkład strony kazachskiej w walce z zakażeniem koronawirusem w regionie Azji Centralnej.

Rząd w Biszkeku w ostatnich dniach otrzymał deklarację wsparcia z Kazachstanu i Uzbekistanu po tym, jak Kreml zamroził 100 mln USD pomocy finansowej, którą wcześniej przeznaczył dla Kirgistanu, jako sposób na okazanie niezadowolenia z trzeciej zmiany przywództwa w ciągu 15 lat z powodu masowych ulicznych protestów.

Powiązany artykuł