Tadżykistan wydala afgańskich uchodźców?

Tadżykistan rozpoczął masową deportację afgańskich uchodźców do ich ojczyzny, przecząc wcześniejszym twierdzeniom Duszanbe, że będzie wspierał swoich etnicznych krewnych w Afganistanie.

Wiadomości o tym są szeroko udostępniane w mediach społecznościowych przez krewnych i przyjaciół osób bezpośrednio dotkniętych polityką wydaleń. Lokalne media informują, że około 200 osób zostało wydalonych w ciągu trzech tygodni.

Wiele rodzin przeniosło się do ambasady Afgańskiej, która jest prowadzona przez zdeterminowanych przeciwników reżimu talibów, dla dodatkowego bezpieczeństwa. Na początku roku ambasada Afganistanu w Tadżykistanie poinformowała, że w kraju przebywa około 10 000 afgańskich uchodźców. Od tego czasu około 4000 z nich uzyskało prawa pobytu w Kanadzie.  Niezależny serwis informacyjny Asia-Plus drugiego września zacytował Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które powiedziało, że ludzie wydaleni zostali znalezieni z naruszeniem zasad pobytu.

Wszystko ma miejsce kilka dni po tym, jak biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wyraziło swoje obawy.

„Prosimy Tadżykistan o zaprzestanie zatrzymywania i deportowania uchodźców, co wyraźnie zagraża życiu” – napisała w oświadczeniu Elizabeth Tan, dyrektor UNHCR ds. Ochrony Międzynarodowej. „Przymusowy powrót uchodźców jest sprzeczny z prawem i sprzeczny z międzynarodowym prawem uchodźczym”. „Od 2021 roku UNHCR odnotował wiele przypadków zatrzymań uchodźców, przymusowych powrotów i nieprzyjęcia na terytorium osób potrzebujących ochrony międzynarodowej” – podała organizacja.