Uzbekistan bije rekordy gorąca w trakcie upalnego lata

Obecnie w regionach Uzbekistanu obserwuje się wyjątkowo upalną pogodę. W niektórych rejonach temperatura powietrza sięgała 47 stopni. Według Centrum Hydrometeorologicznego Uzbekistanu jest to najgorętsze lato od 150 lat. Zauważa się, że w ciągu ostatnich trzech lat temperatura powietrza latem stale wzrastała.

Gwałtowny wzrost temperatury powietrza od 1 lipca spowodował szereg problemów z przerwami w dostawie prądu w miastach i zakładach przemysłowych. Działacze publiczni i niektórzy posłowie zaproponowali przesunięcie godzin pracy pracowników pracujących w nietypowych warunkach pogodowych rano i wieczorem.

Na konferencji prasowej w Taszkencie 8 lipca szef Centrum powiedział, że złożył do gabinetu ministrów propozycje zapewnienia pracownikom świadczeń przy wyjątkowo upalnej pogodzie. Według Centrum Hydrometeorologicznego 7 lipca odczyty termometrów w niektórych punktach obserwacyjnych w regionach Navoi i Buchara wykazały maksymalną temperaturę 47 stopni.

Najsłabszym systemem w Uzbekistanie, nieodpornym na ciepło i zimno, pozostaje system elektroenergetyczny. W upalny dzień stolica często pozostaje bez prądu – 7 lipca w południe zgasły światła na 3 stacjach metra w Taszkencie. Ministerstwo Energii tłumaczyło częste przerwy w dostawie prądu nienormalnym ciepłem oraz faktem, że dzienne zapotrzebowanie ludności na energię elektryczną sięgało 223 mln kWh.

Rząd musi jeszcze podjąć specjalne środki w celu ochrony zdrowia pracowników i rolników pracujących w palącym słońcu. Ale jakie będą te korzyści, świadczenia i czy zostaną zaoferowane tym, którzy pracują w środku tego gorącego lata, wciąż nie wiadomo.