Tadżykistan: Rosja przeznacza 3 mln USD na budowę szkół języka rosyjskiego

Rosja przekazała 3 miliony USD do Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju (EFZR), aby sfinansować budowę pięciu rosyjskojęzycznych szkół w Tadżykistanie. O decyzji poinformował Eurazjatycki Bank Rozwoju (EDB), który pełni funkcję zarządzającego zasobami EFZR.

Odpowiednie porozumienie zostało podobno podpisane przez Timura Maksimowa, wiceministra finansów Federacji Rosyjskiej i Andrieja Shirokova, p.o. dyrektora zarządzającego Jednostki Projektowej EFZR.

Eurazjatycki Fundusz Stabilizacji i Rozwoju (EFZR; Fundusz) to regionalne porozumienie finansowe mające na celu wspieranie gospodarek członkowskich. Fundusz został utworzony, aby przezwyciężyć negatywne skutki kryzysu, zapewnić długoterminową stabilność i promować integrację gospodarek członkowskich.

Głównym kredytobiorcą EFZR jest Białoruś, której udzielono dwóch kredytów na wsparcie fiskalne na łączną kwotę 5 mld USD. Tadżykistan, Kirgistan i Armenia otrzymują również wsparcie finansowe w postaci kredytów inwestycyjnych i finansowych, a także dotacji.

Igor Burulko, pierwszy sekretarz ambasady Rosji w Duszanbe, zauważył, że ​​latem przyszłego roku może rozpocząć się budowa pięciu rosyjskojęzycznych szkół w Tadżykistanie. „Po kilku dniach Federacja Rosyjska przeznaczyła środki na roboty generalnego wykonawcy i wyznaczono miejsca pod budowę szkół” – powiedział Burulko.

O wynikach przetargu na generalnego wykonawcę (będzie to firma rosyjska) i podwykonawców (firmy tadżyckie) dowiemy się w lutym 2021 r. Przypomnijmy, że porozumienie międzyrządowe między Tadżykistanem a Rosją w sprawie budowy pięciu rosyjskojęzycznych szkół w Tadżykistanie zostało podpisane w Moskwie 17 kwietnia ubiegłego roku.

Umowa przewiduje etapową budowę szkół rosyjskojęzycznych w miastach Bokhtar, Duszanbe, Khujand, Kulob i Tursunzoda oraz ich wyposażenie. Każda z tych szkół pomieści do 1200 uczniów.

Szerszy kontekst inwestycji w tadżycką edukację

Budowa szkół będzie finansowana przez rząd rosyjski. Na budowę tych szkół Rosja miała przeznaczyć sześć miliardów rubli.

Niższa izba parlamentu Tadżykistanu (Majlisi Namoyandagon) ratyfikował 15 stycznia 2020 r. porozumienie z Rosją w sprawie budowy pięciu rosyjskojęzycznych szkół w Tadżykistanie. Przypomnijmy, że Rosja na początku roku akademickiego 2018-2019 wysłała 30 nauczycieli do szkół średnich w Tadżykistanie.

Nauczyciele z rosyjskich regionów Kostromy, Kemerowa, Baszkirii, Dagestanu i Tatarstanu przyjechali do Tadżykistanu, aby uczyć przedmiotów takich jak matematyka, fizyka, biologia, chemia, informatyka, języki rosyjski i innych w szkołach średnich, w których nauczanie prowadzone jest w języku rosyjskim.

Rosyjscy nauczyciele opuścili w tym roku Tadżykistan z powodu kryzysu związanego z koronawirusem. Sektor edukacji w Tadżykistanie podupadał po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku i wielu obywateli Tadżykistanu uznało wysiłki mające na celu sprowadzenie rosyjskich nauczycieli za bardzo potrzebne rozwiązanie.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Tadżykistan: Rosja przeznacza 3 mln USD na budowę szkół języka rosyjskiego”

Możliwość komentowania została wyłączona.