Kirgistan: Były współpracownik oskarża prezydenta o przyjęcie łapówki. Opozycja żąda dymisji

Były współpracownik prezydenta Kirgistanu Sadyra Żaparowa zarzuca szefowi państwa przyjęcie dużej łapówki. Melis Aspekov powiedział, że głowa państwa otrzymała 10 milionów dolarów na sfinansowanie kampanii wyborczej od byłego prezydenta Kirgistanu Sooronbaja Dżeenbekowa „w zamian za gwarancje bezpieczeństwa”, a podczas wyścigu prezydenckiego poważnie złamał prawo.

Według Aspekova Żaparow nie tylko otrzymywał łapówki, ale także wykorzystywał pieniądze w kampanii, których oficjalnie nie zarejestrowano w komisji wyborczej.

Aspekov wygłosił głośne oświadczenie z aresztu śledczego, w którym obecnie znajduje się w ramach śledztwa w sprawie wymuszenia. Były współpracownik prezydenta został zatrzymany na początku roku. Wcześniej Aspekov stał na czele sztabu kampanii Japarowa w regionie Chui.

Otoczenie prezydenta zaprzecza doniesieniom Aspekova

Zdjęcia Aspekova krążą w sieciach społecznościowych, na których pokazuje on rozległe siniaki na ciele. Według przyjaciół Aspekova (odwołują się do jego własnych wypowiedzi), jest on torturowany w areszcie Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego. Asylbek Kochkorov prawnik byłego prezydenta Dżeenbekowa, zaprzecza tym zarzutom.

„Każdy rozsądny człowiek, który zapoznał się ze skandaliczną biografią Aspekova, zrozumie, że jest to próba odwrócenia uwagi opinii publicznej od swojej osoby przez osobę, która zdyskredytowała się oszukańczymi czynami przestępczymi i wkrótce stanie przed sądem” – mówi Asylbek Kochkorov.

Zwolennicy Aspekowa na poparcie jego słów opublikowali jednak pokwitowania z kopiami paszportów obywateli, którym rzekomo rozdawał pieniądze na wydatki wyborcze – jako przedstawiciel sztabu Żaparowa. Niektóre z tych osób rzeczywiście zarejestrowały się w Centralnej Komisji Wyborczej jako pełnomocnicy kandydata Sadyra Żaparowa. Ale służba prasowa prezydenta Kirgistanu nadal uważa, że ​​Aspekow chce oczerniać głowę państwa.

„Aspekov jest przyzwyczajony do wygłaszania skandalicznych i fałszywych oświadczeń, ale wszystko musi mieć swoje granice” – uważa Galina Baiterek, rzecznik prasowa Sadyra Żaparowa. ,,To temat, który dyskredytuje zarówno prezydenta Sadyra Żaparowa, jak i reformy, które przeprowadza ”.

Woda na młyn dla opozycji?

Z drugiej strony opozycyjna Partia Reform wierzy w wypowiedzi Aspekowa. Jej przedstawiciele złożyli już oświadczenie. Uważa się, że posłowie powinni wszcząć procedurę impeachmentu Żaparowa, aby Prokurator Generalny sprawdził wszystkie ogłoszone fakty.

„Spodziewałam się od Sadyra Żaparowa, że ​​powie: tak, jestem gotowy do weryfikacji. Ale oni postanowili inaczej. Tak, Melis Aspekov nie jest osobą, której można ufać bez ograniczeń, ale są tam dokumenty, a my wszyscy wiemy, że wybory był nieoficjalnie finansowane”- podkreśla Klara Sooronkulova, lider Partii Reform. W międzyczasie Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu potwierdził autentyczność zdjęć Aspekowa ze siniakami. Ale departament powiedział, że zdjęcia zostały zrobione dwa miesiące temu. Według GKNB okoliczności szkody nie są im znane.

Jedna odpowiedź do “Kirgistan: Były współpracownik oskarża prezydenta o przyjęcie łapówki. Opozycja żąda dymisji”

Możliwość komentowania została wyłączona.