Putin: Rosja jest gotowa pomóc w rozwiązaniu problemów na granicy kirgisko-tadżyckiej

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow spotkał się 24 maja w Soczi z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Oprócz omówienia stanu obecnego i perspektyw współpracy bilateralnej, uwzględniono także kwestie utrzymania bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Szefowie państw szczegółowo omówili wydarzenia na granicy kirgisko-tadżyckiej oraz działania mające na celu przywrócenie infrastruktury zniszczonej w wyniku konfliktu. W przemówieniu opublikowanym na stronie prezydenta Rosji podano, że Putin rozmawiał na ten temat również z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rachmonem.

„Z wielką uwagą przyglądaliśmy się sytuacji na granicy tadżycko-kirgiskiej. Niedawno odwiedził nas Prezydent Tadżykistanu. Oczywiście omawialiśmy z nim tę kwestię. Pozytywnie odnieśliśmy się do zamiaru obu stron rozwiązania wszystkich kontrowersyjnych kwestii tego typu w toku negocjacji. Wszystko, co od nas zależy, zrobimy, aby pomóc Ci w rozwiązaniu tych problemów. Konieczne jest znalezienie takiego sposobu rozwiązywania wszelkich problemów, aby był długofalowy i odpowiadał interesom obu stron. Do tego też będziemy dążyć, pomożemy w każdy możliwy sposób.” – powiedział Putin.

W dniach 28-30 kwietnia na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu doszło do konfliktu zbrojnego, w wyniku którego rannych zostało 154 osób, zginęło 36 osób, w tym dwoje dzieci. Władze Tadżykistanu oficjalnie ogłosiły 19 zabitych i 87 rannych.

Dobre relacje kirgisko-rosyjskie

Władimir Putin zaznaczył, że stosunki między oboma państwami umacniają się i rozwijają. „Rosja pewnie zajmuje pierwsze miejsce w obrotach handlowych Kirgistanu. Niestety w ubiegłym roku ze względu na pandemię wolumen obrotów spadł, ale już w pierwszym kwartale tego roku obserwujemy wzrost o 6 proc. To dobry trend, który musimy utrzymać, w tym poprzez dość aktywną w naszym kraju komisję międzyrządową.”

Jednocześnie zaznaczył, że strony aktywnie współpracują w ramach organizacji międzynarodowych, wśród których szczególne miejsce zajmuje współpraca w ramach EAEU, OUBZ i innych organizacji, w tym o charakterze globalnym, np. ONZ.

,,Pracujemy również razem, aby zwalczyć pandemię. Rosja zapewniła i zamierza nadal wspierać Kirgistan w dostawach testów, leków przeciwwirusowych i szczepionek. Nasi specjaliści badają możliwość uruchomienia w jednym z miejsc w Kirgistanie produkcji naszego znanego na całym świecie preparatu profilaktycznego Sputnik V.” – powiedział prezydent Rosji.

Sadyr Żaparow podziękował Władimirowi Putinowi za uwagę i empatię w związku z sytuacją na granicy kirgisko-tadżyckiej oraz wsparciem dla ludności Kirgistanu. Kirgiski przywódca podkreślił, że Kirgistan stawia na dalszy rozwój i wszechstronne wzmocnienie dialogu z Federacją Rosyjską.

Powiązany artykuł