Chińska szczepionka CoronaVac dostarczona do Turkmenistanu

Do Turkmenistanu dostarczono chińską szczepionkę na COVID-19 CoronaVac, opracowaną przez chińską firmę Sinovac. W wyniku badań klinicznych w kilku krajach na całym świecie szczepionka ta dowiodła swojej skuteczności i bezpieczeństwa – podała Państwowa Agencja Informacyjna Turkmenistanu.

Szczepionki chińskie są przechowywane w Centrum Zdrowia Publicznego i Żywienia Państwowej Służby Sanitarno-Epidemiologicznej Ministerstwa Zdrowia i Przemysłu Medycznego, a także w służbach sanitarno-epidemiologicznych Aszchabadu i Welajatu, gdzie stworzono niezbędne warunki do ich przechowywania.

W związku z pandemią koronawirusa, Turkmenistan otrzymał rosyjskie szczepionki Sputnik V i EpicVacCorona, a także BIOwak z Chińskiej Republiki Ludowej.

Wszystkie szczepionki dostarczane do kraju przechowywane są w magazynach szczepionek zgodnie z „łańcuchem chłodniczym”, ściśle według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF. W związku z otrzymaniem wystarczającej ilości szczepionek przeciwko COVID-19 rozpoczęły się szczepienia personelu medycznego oraz osób starszych i z chorobami przewlekłymi.