Prezydent Tokajew ogłasza plany dotyczące zwiększenia eksportu kazachskiej ropy z pominięciem Rosji

Kazachstan spodziewa się zwiększyć wielkość eksportu ropy przez Azerbejdżan i nadać tym dostawom długoterminowy, stabilny charakter, powiedział prezydent Kassym-Żomart Tokajew po rozmowach z przywódcą Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.

„Dziś naszym priorytetowym zadaniem jest dalsza dywersyfikacja dostaw energii na rynki światowe” – powiedział Tokajew i przypomniał, że w 2023 roku pierwsza partia kazachskiej ropy została wysłana przez Azerbejdżan.

Prezydent Kazachstanu podkreślił również, że ważne jest uwolnienie potencjału Transkaspijskiego Międzynarodowego Szlaku Transportowego (TITR), który zakłada stworzenie zunifikowanych operatorów transportowych. TITR to międzynarodowy korytarz transportowy, który omija Rosję przez Chiny, Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan, Gruzję dalej do Turcji i krajów europejskich.

Wcześniej główny szlak eksportu kazachstańskiej ropy wiódł przez Rosję. Surowce dostarczano do miejsca przeznaczenia systemem Kaspijskiego Konsorcjum Rurociągowego do Noworosyjska, a następnie drogą morską.

W lipcu 2022 r. Rosjanie zawiesili prace Caspian Pipeline Consortium na 30 dni w celu wyeliminowania naruszeń zidentyfikowanych przez Rostransnadzor. W następstwie tego wydarzenia i pozostałych zakłóceń eksportu kazachskiej ropy przez Rosję prezydent Tokajew polecił ustalić nowe metody dostaw z pominięciem Rosji, w tym drogą morską. Priorytetem nazwał szlak transkaspijski.