Tadżykistan: Partia rządząca zachęca prezydenta do przystąpienia do EUG

Demokratyczna Partia Tadżykistanu jest zwolennikiem wejścia Tadżykistanu do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Przewodniczący tej partii Saidjafar Usmonzoda przyznał, że pod koniec grudnia rada polityczna Partii Demokratycznej omawiała tę kwestię i zdecydowała, że ​​prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon powinien rozważyć ubieganie się o członkostwo w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Saidjafar Usmonzoda przewodniczący Demokratycznej Partii Tadżykistanu, powiedział, że jako poseł chce, aby prezydent rozwiązał kwestię przystąpienia do EUG i tym samym zakończył problemy migrantów w Rosji.

„Od 2014 roku, kiedy powstała Eurazjatycka Unia Gospodarcza, władze Tadżykistanu rozważały przystąpienie do niej, ale nie podjęły jeszcze żadnych działań” – powiedział Usmonzoda. Zgodnie ze statutem organizacji migranci z uczestniczących krajów mają równe prawa do pracy w Rosji, podobnie jak obywatele rosyjscy. Pracownicy posiadający obywatelstwo Armenii, Białorusi, Kirgistanu i Kazachstanu są rejestrowani do pracy w taki sam sposób jak Rosjanie. Nie muszą uzyskiwać specjalnych patentów i zezwoleń.

Jak dotąd Tadżykistan odpowiada na apele Rosji o przystąpienie do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej krótkimi komentarzami „sprawa jest badana”, „ocenimy wszystkie zagrożenia i korzyści dla państwa”.

Według niego setki migrantów w różnych miastach i regionach Rosji narzekają na problemy z uzyskaniem pozwolenia, a przystąpienie do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej pomoże rozwiązać ten problem. Tadżykistan dołączył do kilkudziesięciu organizacji międzynarodowych i regionalnych w celu poprawy sytuacji społeczno-ekonomicznej swoich obywateli, ale opóźnienia w przystąpieniu do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej szkodzą wszystkim rodzinom w Tadżykistanie, których dzieci w Rosji zarabiają na utrzymanie tych rodzin.

Od powstania Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej w 2014 roku Rosja wzywa Tadżykistan do przystąpienia do tej unii. Związek, który pierwotnie obejmował trzy państwa – Rosję, Białoruś i Kazachstan, w 2015 roku rozszerzył się o Armenię i Kirgistan.

W przypadku przystąpienia Duszanbe do organizacji obywatele Tadżykistanu mogą uzyskać pozwolenie na pracę w Rosji, które będzie ważne przez trzy lata. Do tej pory obywatele Tadżykistanu mogą uzyskać pozwolenie na pracę na okres jednego roku i odnowić je dopiero po opuszczeniu Rosji i powrocie z nową kartą migracyjną.

Statut Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej stanowi, że celem organizacji jest zapewnienie swobody przepływu towarów, usług, kapitału i pracy oraz prowadzenie skoordynowanej, spójnej i jednolitej polityki w sektorach gospodarki. Dlatego większość migrantów tadżyckich chce przystąpienia Tadżykistanu do EUG. Jednocześnie w przypadku przystąpienia Tadżykistanu do EUG budżet kraju może stracić około 30 proc. dochodów uzyskiwanych w formie ceł.