Dwa największe porty lotnicze w Kirgistanie trafią w tureckie ręce

Kirgiskie władze przekażą tureckiemu przedsiębiorstwu YDA INSAAT dwa największe lotniska w kraju, Manas Airport w Biszkeku oraz lotnisko w Oszu. Decyzję w tej sprawie podjął premier Akylbek Żaparov.

Premier zapewnił, że YDA INSAAT zapowiada budowę nowego terminalu lotniczego, terminalu cargo w Biszkeku oraz modernizację pasa startowego. Wiadomość ta była jednak całkowitym zaskoczeniem dla Narodowej Agencji Inwestycji: właśnie ogłosiła konkurs na inwestorów na modernizację tych lotnisk.

,,Niedawno ogłosiliśmy konkurs na modernizację lotniska Manas i zaprosiliśmy do niego szereg firm. Jednak nie chcą zgodzić się na nasze warunki. Dlatego negocjujemy z YDA” – wyjaśnił Żaparow decyzję o rezygnacji z konkursu.

Akylbek Żaparov nie wyjaśnił, jak i dlaczego władze Kirgistanu wybrały właśnie tę firmę. Dla tureckiego YDA INSAAT modernizacja dwóch lotnisk będzie rzeczywiście pierwszym dużym projektem w tym obszarze: wcześniej firma uczestniczyła tylko w zarządzaniu małymi regionalnymi portami lotniczymi. Parlament Kirgistanu uważa, że ​​decyzje w tak poważnych sprawach powinny być podejmowane bardziej otwarcie.

„Ogłosiliśmy otwarty konkurs za pośrednictwem Międzynarodowej Korporacji Finansowej. Wzięli w nim udział menedżerowie lotnisk z całego świata, wydarzenie odbyło się w hotelu Orion w Biszkeku. Nie mogę komentować ostatniego oświadczenia Akylbeka Żaparowa” – mówi Rawszan Sabirow dyrektor Narodowej Agencji Inwestycji w Kirgistanie.

Według szefa rządu i inwestorzy podzielą się po równo zyskami z eksploatacji wyremontowanego lotniska w Biszkeku. Akylbek Żaparow nie podał innych szczegółów umowy inwestycyjnej. Obecnie lotnisko Manas jest uważane za jedną z najbardziej dochodowych firm państwowych. W ubiegłym roku firma obsługująca dwa międzynarodowe lotniska w Kirgistanie wniosła do budżetu około 36 mln USD.