Berdymuhamedow proponuje nowe projekty dostaw turkmeńskiego gazu do Chin

Prezydent Turkmenistanu Serdar Berdymuhamedow, przemawiając na szczycie Azja Centralna-Chiny 19 maja, zaproponował realizację nowych projektów dostaw turkmeńskiego gazu ziemnego do Chin. Poinformowała o tym Państwowa Agencja Informacyjna Turkmenistanu.

„Biorąc pod uwagę politykę energetyczną Turkmenistanu, opartą na dywersyfikacji dostaw turkmeńskich surowców energetycznych na rynki międzynarodowe, przy zainteresowaniu stron moglibyśmy kontynuować prace nad realizacją nowych projektów związanych z dostawami turkmeńskiego surowca gazu do Chin” – cytuje TDH prezydenta Berdymuhamedowa.

Przywódca turkmeński podkreślił, że jednym z głównych obszarów partnerstwa gospodarczego między krajami Azji Centralnej i Chinami jest sektor paliwowo-energetyczny. Chiny są obecnie głównym odbiorcą turkmeńskiego gazu ziemnego.

Nowe projekty

Prezydent Turkmenistanu nie sprecyzował, jakiego rodzaju „nowe projekty” są proponowane do realizacji w celu zwiększenia eksportu gazu do Chin. Turkmenistan liczy na chińskie wsparcie w realizacji projektu budowy czwartej nitki gazociągu Turkmenistan-Chiny.

Prezydent Serdar Berdymuhamedow, mówiąc o nowych projektach z pewnością miał na myśli czwartą nitkę gazociągu Turkmenistan-Chiny. 18 maja gazeta „Neutralny Turkmenistan” opublikowała doniesienie o przyspieszeniu tempa prac nad zagospodarowaniem złoża gazowego Galkynysz, a wydobywany tam gaz mógłby być eksportowany do Chin drogą rurociągu, który zostanie poprowadzony przez terytorium Uzbekistanu, Tadżykistanu i Kirgistanu. To nitka D gazociągu Turkmenistan – Chiny czyli czwarta nitka transazjatyckiego systemu transportu gazu.

Powiedział jednak, że ilość gazu, który ma być eksportowany do Chin proponowanym nowym rurociągiem, pozostaje niepewna. Według niektórych szacunków w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2022 roku Chiny zakupiły z Turkmenistanu 23,03 mln ton gazu ziemnego. Według doniesień medialnych łączna cena importowanego turkmeńskiego gazu za 11 miesięcy ubiegłego roku wyniosła 9,28 mld dolarów.

Zwiększenie eksportu i brak nowych szlaków

Obecna przepustowość gazociągu Turkmenistan-Chiny wynosi 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Turkmenistan liczy na zwiększenie łącznej przepustowości tego systemu przesyłu gazu do 85 mld m sześc. rocznie. Jednak ilość gazu, który Turkmenistan chciałby sprzedawać Chinom, zależy nie tylko od przepustowości gazociągu, ale także od możliwości i chęci China National Petroleum Corporation (CNPC) do produkcji błękitnego paliwa ze swojego miejsca na polu Galkynysh. Ponadto perspektywy zwiększenia wolumenu eksportu gazu z Turkmenistanu do Chin będą zależały od efektywności prac CNPC nad zagospodarowaniem drugiego etapu złoża gazowego Galkynysh.

Turkmenistan zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem zasobów gazu ziemnego. Mimo to władzom turkmeńskim jak dotąd nie udało się zdywersyfikować eksportu energii. Ponadto rząd Turkmenistanu nie oferuje konkretnych rozwiązań i inicjatyw ograniczających szkodliwą emisję metanu z produkcji energii.

3 odpowiedzi na “Berdymuhamedow proponuje nowe projekty dostaw turkmeńskiego gazu do Chin”

Możliwość komentowania została wyłączona.