Paszynian potwierdza poparcie dla rosyjskiego planu w sprawie Karabachu

Premier Nikol Paszynian ponownie wyraził poparcie dla proponowanego przez Rosję porozumienia pokojowego między Armenią a Azerbejdżanem. W szczególności poparł rosyjską ideę bezterminowego odwlekania porozumienia w sprawie statusu Górskiego Karabachu i wezwał do „długoterminowej” obecności rosyjskich sił pokojowych na terytorium zamieszkałym przez Ormian.

Paszynian powiedział, że próbował zawrzeć odniesienie do tej „rosyjskiej koncepcji” we wspólnym oświadczeniu wydanym przez niego i prezydentów Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i Rosji Władimira Putina podczas ostatnich rozmów w Soczi.

„Ale za namową naszych rosyjskich partnerów staraliśmy się być bardziej elastyczni, aby nie doprowadzić do impasu.” – powiedział ormiańskim prawodawcom. Paszynian stwierdził również, że chociaż jego wspólne oświadczenie z Alijewem i Putinem nie zawierało nawet słowa „Karabach”, szczyt w Soczi był „bardzo przydatny i ważny”.

Nieoficjalnie część rosyjskich dyplomatów uważa, że drażliwa kwestia statusu Karabachu powinna zostać pozostawiona następnym pokoleniom, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby skonfliktowane strony zawarły w dającej się przewidzieć przyszłości akceptowalny dla obu stron układ.

Putin stwierdził w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone naciskają na inne porozumienie pokojowe, które zmusiłoby Armenię do uznania Karabachu za integralną część Azerbejdżanu. Jego twierdzenia podsyciły zarzuty ormiańskiej opozycji, że Paszynian zgodził się na kontrolę Azerbejdżanu nad terytorium podczas niedawnych rozmów pokojowych ormiańsko-azerbejdżańskich, w których pośredniczyły Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Paszynian ponownie odrzucił te zarzuty, mówiąc, że spotkanie w Soczi dowiodło, że jego krajowi krytycy nie mieli racji. Powiedział również, że zaproponował w Soczi, aby Baku i Erywań przedłużyły pięcioletni mandat rosyjskich sił pokojowych rozmieszczonych w Karabachu po wojnie w 2020 roku. Wskazał, że propozycja została odrzucona przez prezydenta Alijewa.

Na osobnym spotkaniu z Putinem, które odbyło się w rosyjskim kurorcie nad Morzem Czarnym, Alijew powtórzył, że zwycięstwo Azerbejdżanu w wojnie położyło kres konfliktowi karabaskiemu. We wspólnym oświadczeniu wydanym w wyniku ostatniego szczytu ormiańsko-azerbejdżańskiego odnotowano „kluczowy wkład kontyngentu pokojowego w zapewnienie bezpieczeństwa w strefie jego rozmieszczenia” i pochwalono jego „wysiłki na rzecz stabilizacji sytuacji w regionie”.

3 odpowiedzi na “Paszynian potwierdza poparcie dla rosyjskiego planu w sprawie Karabachu”

Możliwość komentowania została wyłączona.