Europosłowie proszą Charlesa Michela o mediację w Gruzji

Grupa posłów do PE zwróciła się we wtorek (23 lutego) do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, aby wykorzystał swoją zbliżającą się wizytę w Gruzji do mediacji między rządem a opozycją w celu złagodzenia „szybko pogarszającej się sytuacji politycznej” w tym kraju.

Michel ma odwiedzić Gruzję 3 marca. Kraj znajduje się w głębokim kryzysie politycznym po tym, jak policja wtargnęła do biur partyjnych przywódcy gruzińskiej opozycji Niki Melii i zatrzymała go we wtorek, pogłębiając kryzys polityczny, który skłonił premiera Giorgiego Gacharię do dymisji w zeszłym tygodniu.

Melia, przewodniczący partii Zjednoczonego Ruchu Narodowego (UNM) w kraju na Kaukazie Południowym liczącym 3,7 mln ludzi, został oskarżony o podżeganie do przemocy podczas protestów ulicznych w czerwcu 2019 r. Zarzut ten odrzuca jako motywowany politycznie.

Zygimantas Pavilionis, specjalny wysłannik litewskiego parlamentu, który w poniedziałek wrócił z misji mediacyjnej do Gruzji, powiedział, że władze zabiegają o wsparcie zachodnich dyplomatów dla stłumienia protestów. „Prosili mnie, ambasadora UE, ambasadora amerykańskiego o zielone światło. Powiedziałem, że nie ma mowy.” – powiedział. „Teraz demokracja tam umiera.”

W swoim liście posłowie zdają się również wskazywać, że stanowisko UE odchodzi od poparcia dla rządu na rzecz nawoływań do dialogu z opozycją i przedterminowych wyborów. Misja, zainicjowana przez litewskiego eurodeputowanego Pterrasa Austreviciusa i podpisana przez posłów z różnych grup politycznych, potępia oszustwa wyborcze podczas wyborów 31 października – 21 listopada oraz użycie siły przez rząd wobec opozycji.

„UE nie może przeoczyć obecnej sytuacji, w której dominującym trendem stało się użycie siły, odwet i oszustwo.” – piszą eurodeputowani.

„Zachęcamy do wykorzystania swojej wizyty w celu nakłonienia gruzińskich sił politycznych do natychmiastowego odnowienia dialogu międzypartyjnego, który musi doprowadzić do zawarcia konkretnego protokołu ustaleń skoncentrowanego na pielęgnowaniu kooperatywnego i integracyjnego środowiska politycznego w Gruzji.” – stwierdzili posłowie do PE.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Europosłowie proszą Charlesa Michela o mediację w Gruzji”

Możliwość komentowania została wyłączona.