Erywań liczy na większą rosyjską obecność wojskową w Armenii

Rosja pomaga Armenii modernizować swoje siły zbrojne po ostatniej wojnie w Górskim Karabachu, a także rozszerzyć rosyjską obecność wojskową w państwie Kaukazu Południowego – poinformował minister obrony Wagharshak Harutiunian.

„Kwestia rozbudowy i wzmocnienia rosyjskiej bazy wojskowej w Republice Armenii zawsze była w porządku obrad i strona ormiańska zawsze była tym zainteresowana.” – powiedział Harutiunian rosyjskim mediom.

„Oczywiście kierownictwo Ministerstwa Obrony Rosji wzięło pod uwagę istniejące realia militarno-polityczne w regionie i podjęło właściwe kroki w celu wzmocnienia i ponownego uzbrojenia bazy i jestem pewien, że będzie to proces długoterminowy.” – stwierdził szef MON Armenii.

Grunt pod nową współpracę wojskową

Harutiunian podkreślił, że nie ma potrzeby otwierania drugiej rosyjskiej bazy w Armenii. „Prawdopodobnie bardziej słuszne jest mówienie o możliwości przeniesienia oddziału [istniejącej] bazy rosyjskiej, biorąc pod uwagę jej ekspansję, na wschód Armenii.” – powiedział, dodając, że Moskwa i Erywań już nad tym pracują.

Harutiunian odniósł się w ten sposób do sytuacji w prowincji Syunik, graniczącaej z okręgami na południowy zachód od Karabachu, które zostały odbite przez Azerbejdżan w wyniku sześciotygodniowej wojny zatrzymanej przez zawieszenie broni 10 listopada. Rosja wysłała do regionu żołnierzy i straż graniczną, aby pomóc zapobiec dalszej eskalacji.

Erywań ogłosił plany dalszego pogłębienia rosyjsko-ormiańskich więzi wojskowych. Premier Nikol Paszynian oświadczył, że ​​jego kraj potrzebuje teraz „nowych gwarancji bezpieczeństwa”. Potwierdził te plany podczas spotkania 11 stycznia w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Później w styczniu delegacja pod przewodnictwem generała pułkownika Siergieja Istrakowa, zastępcy szefa sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, odwiedziła Erywań, gdzie odbyły się prawie tygodniowe negocjacje z czołowymi dowódcami armii Armenii. Harutiunian powiedział, że rozmowy miały na celu „pomoc w reformie i modernizacji armeńskich sił zbrojnych”. Zaznaczył, że obie strony wypracowały konkretne zalecenia dotyczące modernizacji armii armeńskiej w obecnych okolicznościach.

„Bardzo duży nacisk położono na wojskowo-techniczny aspekt sprawy.” – dodał minister w odniesieniu do zakupów uzbrojenia. Powiedział więc, że rosyjscy wojskowi są już zaangażowani w reformy obronności Armenii „w najbardziej bezpośredni sposób”. Armenia od dłuższego czasu zaopatruje się w rosyjską broń po obniżonych cenach, dzięki dwustronnym umowom obronnym z Rosją i członkostwu w kierowanej przez Rosję Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

2 odpowiedzi na “Erywań liczy na większą rosyjską obecność wojskową w Armenii”

Możliwość komentowania została wyłączona.