Uzbekistan dołącza do wyścigu o neutralność węglową do 2050 roku

Uzbekistan stanie się kolejnym krajem, który dołączy do globalnego wyścigu o neutralność węglową do 2050 roku. We współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) republika centralno-azjatycka ma zadeklarować zamiar znacznego ograniczenia swojej zależności od źródeł paliw kopalnych.

Uzbekistan będzie jednym z nielicznych rozwijających się krajów azjatyckich, które otwarcie zobowiązują się do ograniczenia emisji z paliw kopalnych. Wśród bardziej rozwiniętych gospodarek tego regionu Japonia, Korea Południowa i Hongkong stwierdziły, że osiągną ten sam cel do 2050 r. Docelowym rokiem Chin jest 2060 r., a Singapur zobowiązuje się do tego samego roku, ale dąży do zmniejszenia o połowę poziomu emisji do 2030 roku.

Uzbekistan o 10 lat wyprzedzi swojego sąsiada – Kazachstan, który zadeklarował osiągnięcie neutralności węglowej do 2060 roku. EBOR i rząd uzbecki mają w poniedziałek podpisać protokół ustaleń w sprawie długoterminowej współpracy na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.

Pomoc w odchodzeniu od paliw kopalnych

Porozumienie ma być otwartą obietnicą obu stron, aby kontynuować strategię Uzbekistanu polegającą na przekształceniu sektora energetycznego w celu stopniowej dekarbonizacji źródeł energii. Mimo że nie zostanie określony żaden konkretny cel finansowy, EBOR ma pomóc w finansowaniu i zapewnieniu wsparcia technicznego, na przykład poprzez rozwój elektrowni odnawialnych na dużą skalę, wprowadzenie nowoczesnej sieci elektroenergetycznej, przywrócenie zdolności wytwarzania gazu i wycofanie starych elektrociepłowni.

Rząd uzbecki przeszedł na bardziej otwartą, rynkową gospodarkę z zamkniętej, centralnie planowanej gospodarki od czasu śmierci byłego prezydenta Islama Karimowa, który przewodził krajem od uzyskania niepodległości w 1991 r. do śmierci w 2016 r. Chociaż Uzbekistan jest członkiem EBOR od 1992 r., bank, którego głównym zadaniem jest pomoc w przejściu krajów byłego bloku wschodniego transformacji gospodarczej, do 2010 r. praktycznie zerwał stosunki z poprzednimi przywódcami Uzbekistanu.

Po objęciu władzy przez prezydenta Szawkata Mirzijojewa współpraca z EBOR powróciła w 2017 roku, aby podpisać nową pożyczkę i ponownie otworzyć przedstawicielstwo w stolicy kraju – Taszkiencie. Uzbekistan to jedyny podwójnie śródlądowy kraj w Azji Centralnej, co oznacza, że ​​mieszkańcy muszą pokonać co najmniej dwa inne państwa, aby dotrzeć do dowolnego morza lub oceanu. Kraj liczy około 33 milionów mieszkańców, najwięcej spośród pięciu byłych republik radzieckich w Azji Centralnej, ale pod rządami Karimowa pozostawał w tyle za regionalnym rywalem Kazachstanem pod względem rozwoju i modernizacji podstawowej infrastruktury.

Od czasu ponownego zaangażowania się w regionie EBOR koncentruje swoje wysiłki na Uzbekistanie i zainwestował ponad 2 mld EUR w 92 projekty. Według oficjalnej strony internetowej banku, jednym z jego akcentów jest energetyka – sektor w którym prowadzi 11 projektów o łącznej wartości około 1 mld USD, wszystkie na różnych etapach rozwoju.

Przy wsparciu EBOR, Ministerstwo Energetyki Uzbekistanu w maju zeszłego roku zadeklarowało strategię energetyczną niskoemisyjną. Kraj zdecydował się położyć nacisk na rozwój źródeł energii o niskiej emisji dwutlenku węgla, w tym energii słonecznej, wodnej, wiatrowej i jądrowej. W Azji Centralnej nie ma obecnie elektrowni jądrowych.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Uzbekistan dołącza do wyścigu o neutralność węglową do 2050 roku”

Możliwość komentowania została wyłączona.