Uzbekistan stanie się kolejnym krajem, który dołączy do globalnego wyścigu o neutralność węglową do 2050 roku. We współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) republika centralno-azjatycka ma zadeklarować zamiar znacznego ograniczenia swojej zależności od źródeł paliw kopalnych.
Uzbekistan będzie jednym z nielicznych rozwijających się krajów azjatyckich, które otwarcie zobowiązują się do ograniczenia emisji z paliw kopalnych. Wśród bardziej rozwiniętych gospodarek tego regionu Japonia, Korea Południowa i Hongkong stwierdziły, że osiągną ten sam cel do 2050 r. Docelowym rokiem Chin jest 2060 r., a Singapur zobowiązuje się do tego samego roku, ale dąży do zmniejszenia o połowę poziomu emisji do 2030 roku.
Uzbekistan o 10 lat wyprzedzi swojego sąsiada – Kazachstan, który zadeklarował osiągnięcie neutralności węglowej do 2060 roku. EBOR i rząd uzbecki mają w poniedziałek podpisać protokół ustaleń w sprawie długoterminowej współpracy na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.
Pomoc w odchodzeniu od paliw kopalnych
Porozumienie ma być otwartą obietnicą obu stron, aby kontynuować strategię Uzbekistanu polegającą na przekształceniu sektora energetycznego w celu stopniowej dekarbonizacji źródeł energii. Mimo że nie zostanie określony żaden konkretny cel finansowy, EBOR ma pomóc w finansowaniu i zapewnieniu wsparcia technicznego, na przykład poprzez rozwój elektrowni odnawialnych na dużą skalę, wprowadzenie nowoczesnej sieci elektroenergetycznej, przywrócenie zdolności wytwarzania gazu i wycofanie starych elektrociepłowni.
Rząd uzbecki przeszedł na bardziej otwartą, rynkową gospodarkę z zamkniętej, centralnie planowanej gospodarki od czasu śmierci byłego prezydenta Islama Karimowa, który przewodził krajem od uzyskania niepodległości w 1991 r. do śmierci w 2016 r. Chociaż Uzbekistan jest członkiem EBOR od 1992 r., bank, którego głównym zadaniem jest pomoc w przejściu krajów byłego bloku wschodniego transformacji gospodarczej, do 2010 r. praktycznie zerwał stosunki z poprzednimi przywódcami Uzbekistanu.
Po objęciu władzy przez prezydenta Szawkata Mirzijojewa współpraca z EBOR powróciła w 2017 roku, aby podpisać nową pożyczkę i ponownie otworzyć przedstawicielstwo w stolicy kraju – Taszkiencie. Uzbekistan to jedyny podwójnie śródlądowy kraj w Azji Centralnej, co oznacza, że mieszkańcy muszą pokonać co najmniej dwa inne państwa, aby dotrzeć do dowolnego morza lub oceanu. Kraj liczy około 33 milionów mieszkańców, najwięcej spośród pięciu byłych republik radzieckich w Azji Centralnej, ale pod rządami Karimowa pozostawał w tyle za regionalnym rywalem Kazachstanem pod względem rozwoju i modernizacji podstawowej infrastruktury.
Od czasu ponownego zaangażowania się w regionie EBOR koncentruje swoje wysiłki na Uzbekistanie i zainwestował ponad 2 mld EUR w 92 projekty. Według oficjalnej strony internetowej banku, jednym z jego akcentów jest energetyka – sektor w którym prowadzi 11 projektów o łącznej wartości około 1 mld USD, wszystkie na różnych etapach rozwoju.
Przy wsparciu EBOR, Ministerstwo Energetyki Uzbekistanu w maju zeszłego roku zadeklarowało strategię energetyczną niskoemisyjną. Kraj zdecydował się położyć nacisk na rozwój źródeł energii o niskiej emisji dwutlenku węgla, w tym energii słonecznej, wodnej, wiatrowej i jądrowej. W Azji Centralnej nie ma obecnie elektrowni jądrowych.
Powiązany artykuł
Co nowa kolej mówi o stosunkach Kazachstan-Uzbekistan - Kierunek Kaukaz
[…] Uzbekistan dołącza do wyścigu o neutralność węglową do 2050 roku KategorieAzja Centralna, Kazachstan, Uzbekistan Tagi#Askar Mamin, #Kazachstan, #Kirgistan, #Nursułtan Nazarbajew, #protesty powyborcze w Biszkeku, #Sooronbaj Dżeenbekov, #Szawkat Mirzijojew, #Uzbekistan […]