Azerbejdżan i Turkmenistan z porozumieniem ws. złóż na Morzu Kaspijskim

Azerbejdżan i Turkmenistan osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie wspólnej eksploracji spornego niegdyś odcinka podmorskiego złoża węglowodorów na Morzu Kaspijskim.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu poinformowało 21 stycznia, że ​​prezydent Ilham Alijew i jego turkmeński odpowiednik Gurbanguły Berdymuhammedov nadzorowali podpisanie przez internet memorandum o wspólnym zamiarze wspólnego zbadania i zagospodarowania podwodnego pola Dostluq (Przyjaźń).

Pole podmorskie zostało odkryte przez sowieckich naukowców w 1986 roku. Eksperci szacują, że złoże węglowodorów Dostluk zawiera gaz ziemny i co najmniej 50 milionów ton ropy. Przez wiele lat po upadku Związku Radzieckiego Baku i Aszchabad spierały się o własność podwodnego pola. Rozwiązanie tej kwestii pomoże utorować drogę dla rurociągu transkaspijskiego – połączenia gigantycznych złóż gazowych Turkmenistanu z Europą przez Azerbejdżan.

,,Dokument ten jest efektem wieloletnich prac i ma na celu wzmocnienie wzajemnego zrozumienia w sektorze energetycznym, uwolnienie ogromnego wzajemnego potencjału dwóch największych potęg energetycznych, stworzenie szerokiego i wzajemnie korzystnego partnerstwa międzynarodowego w regionie Morza Kaspijskiego dla rozwoju zrównoważonej energii.” – powiedział Berdymuhamedov.

Według niego, w marcu 2020 roku, podczas oficjalnej wizyty w Baku, prezydenci obu krajów dyskutowali i analizowali wspólne możliwości współpracy w energetyce nad Morzem Kaspijskim. W rezultacie doszło do porozumienia dotyczącego jednego z największych złóż Morza Kaspijskiego.

Berdymuhamedov uważa, że ​​podpisanie memorandum oznacza nowy etap we współpracy energetycznej Turkmenistanu z Azerbejdżanem na Morzu Kaspijskim. ,,Otwierają się nowe możliwości wspólnej pracy na solidnych międzynarodowych podstawach prawnych, powstaje nowa zachęta do napływu do naszego regionu dużych inwestycji zagranicznych w sposób systematyczny i długoterminowy.” – dodał prezydent Turkmenistanu.

„Jestem głęboko przekonany, że bez ścisłej interakcji politycznej między naszymi krajami na wszystkich szczeblach, a przede wszystkim na szczeblu prezydentów, dzisiejsze podpisanie dokumentu byłoby niemożliwe. Dzisiejszy dokument nazwałbym historycznym, ponieważ Azerbejdżan i Turkmenistan po raz pierwszy rozpoczynają wspólne prace nad zagospodarowaniem złoża na Morzu Kaspijskim. Ta dziedzina i prace na niej zbliżą nasze narody i przyniosą korzyści zarówno Turkmeni, jak i Azerbejdżanowi.” – powiedział z kolei prezydent Azerbejdżanu.

Ilham Alijew zaznaczył, że dokument ten miałby bardzo pozytywny wpływ na współpracę regionalną. ,,Ten projekt przyczyni się do wzmocnienia współpracy energetycznej między naszymi krajami, a także naszymi sąsiadami. Ten projekt otwiera ogromne możliwości eksportowe, przyczyniając się tym samym do wzrostu dobrobytu naszych narodów.” – podkreślił prezydent Alijew.

2 odpowiedzi na “Azerbejdżan i Turkmenistan z porozumieniem ws. złóż na Morzu Kaspijskim”

Możliwość komentowania została wyłączona.