Armenia: Blok rządzący ostrzega opozycję przed przyspieszonymi wyborami

Rząd Armenii może wycofać propozycję przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych, jeśli siły opozycyjne będą nadal domagać się jego dymisji – ostrzegł w środę bliski współpracownik premiera Nikola Paszyniana.

Paszynian ponownie odmówił ustąpienia i zamiast tego zaproponował przeprowadzenie wyborów pod koniec zeszłego miesiąca, gdy stanął w obliczu ulicznych protestów wywołanych klęską strony ormiańskiej w jesiennej wojnie w Górskim Karabachu.

Praktycznie wszystkie ormiańskie ugrupowania opozycyjne uważają Paszyniana za odpowiedzialnego za wynik wojny i chcą, aby przekazał władzę rządowi tymczasowemu. Utrzymują, że wybory muszą odbyć się dopiero po jego rezygnacji.

Powtarzając wypowiedzi Paszyniana, członek rządzącego bloku Mój Krok, Alen Simonian, powiedział, że o losie obecnego rządu musi zadecydować „wola ludu”. „Musimy poprosić ludzi, zamiast kupować media lub wychowywać niektórych użytkowników [mediów społecznościach], aby stwarzali wrażenie, że jeden lub drugi facet jest zły.” – powiedział Simonian.

Przeciąganie liny ws. wyborów

Simonian podkreślił, że głosowanie zaproponowane przez Paszyniana zależy od szeroko zakrojonego politycznego „konsensusu” w kraju. „Nie wykluczam, że w przypadku decyzji [opozycji] muszą się odbyć wybory, nasza frakcja znajdzie legislacyjne rozwiązanie tej kwestii.” – powiedział. „Ale ja też nie wykluczam, że w ogóle nie będzie wyborów. Jeśli opozycja uważa, że nie może uczestniczyć w wyborach, dlaczego mielibyśmy przeprowadzać wybory?”

Deputowany jednej z dwóch partii opozycyjnych reprezentowanych w parlamencie Jasna Armenia (LHK), odrzucił ostrzeżenie i ocenił je jako „szantaż”. Teraz mówią: „ Zostaniemy i zrujnujemy to, co pozostało z kraju, a opozycja będzie za to odpowiedzialna, ponieważ odmówi udziału w wyborach z nami .”– powiedział Gevorg Gorgisian. „Napięcia i kryzys, który mamy teraz, nie skończyłyby się w wyniku wyborów zorganizowanych przez Nikola Paszyniana.” – podsumował Gorgisian.

LHK nie jest częścią koalicji kilkunastu ugrupowań opozycyjnych, które przeprowadziły antyrządowe protesty w listopadzie i grudniu. Wśród nich jest biznesmen Gagik Carukian, lider Dostatniej Armenii, drugiej co do wielkości w parlamencie.

Dwóch czołowych członków koalicji, zwanych Frontem Ocalenia Ojczyzny, obiecało w piątek więcej wysiłków, by wyprzeć Paszyniana. Zaczęli podróżować po regionach Armenii, próbując zdobyć większe poparcie dla ich kampanii.

Jasna Armenia wystawi swojego lidera na kandydata na premiera

Zgodnie z ormiańską konstytucją nowe wybory będą musiały zostać rozpisane i przeprowadzone przez obecny rząd, jeśli Paszynian złoży dymisję, a Zgromadzenie Narodowe dwukrotnie nie wybierze kolejnego premiera. LHK dało jasno do zrozumienia, że ​​w przypadku taktycznej rezygnacji Paszyniana wyznaczy swojego przywódcę, Edmona Marukiana, na stanowisko premiera.

Simonian wskazał, że LHK musi zobowiązać się, że tego nie zrobi. Gorgisian szydził z żądania, mówiąc, że zespół polityczny Paszyniana obawia się, że prorządowi prawodawcy zerwą szeregi i zagłosują na Marukiana. Jego partia ma tylko 17 mandatów w 132-osobowym parlamencie, w porównaniu z 83 mandatami w posiadaniu rządowej frakcji Mój Krok premiera Paszyniana.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Armenia: Blok rządzący ostrzega opozycję przed przyspieszonymi wyborami”

Możliwość komentowania została wyłączona.