Rząd Armenii przedłuża ograniczenia dotyczące koronawirusa

Erywań przedłużył w poniedziałek o sześć miesięcy większość ograniczeń mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Armenii.

Zrezygnował jednak z niektórych obostrzeń w odpowiedzi na obawy i argumenty ekonomiczne wyrażane przez ministra gospodarki Vahana Kerobiana.

Rząd nadal wymaga, aby obywatele zasłaniali usta i nos we wszystkich miejscach publicznych i utrzymywali dystans społeczny oraz zasady higieny nawet po zniesieniu stanu wyjątkowego związanego z koronawirusem i wprowadzeniu ogólnokrajowego reżimu „kwarantanny” we wrześniu.

Mniej restrykcyjny reżim miał wygasnąć w poniedziałek. Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do rządu pod koniec ubiegłego miesiąca o przedłużenie go do 11 lipca, powołując się na utrzymującą się dużą liczbę przypadków koronawirusa w Armenii.

Kerobian skrytykował ten wniosek w zeszłym tygodniu, mówiąc, że ograniczenia zaszkodzą gospodarce Armenii, którą mocno dotknęła pandemia koronawirusa. Niektóre stowarzyszenia biznesowe, a także dziesiątki prywatnych firm powtórzyły jego obawy.

Rząd stanął po stronie Ministerstwa Zdrowia, robiąc pozornie ustępstwa wobec biznesu. W szczególności zniósł ograniczenia dotyczące imprez świątecznych w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu. Wśród nich jest zakaz organizowania imprez w restauracji, w których bierze udział ponad 60 osób.

Rząd zezwolił również cudzoziemcom na wjazd do Armenii przez lądowe przejścia graniczne, a nie tylko drogą powietrzną. Ale Ci podróżni będą musieli przedstawić dokumenty świadczące o tym, że do trzech dni wstecz uzyskali wynik negatywny na koronawirusa lub będą musieli się wyizolować i wykonać takie testy w Armenii.

Władze w Erywaniu w dużej mierze zaprzestały nakładania grzywien na ludzi i firmy, aby egzekwować przepisy antyepidemiczne po wybuchu ostatniej wojny w Górskim Karabachu. W rezultacie, dzienna liczba nowych przypadków COVID-19 zgłaszanych przez Erywań gwałtownie wzrosła, ale od połowy listopada systematycznie spada.

Ponad 163 000 zakażeń koronawirusem i co najmniej 2 951 spowodowanych nimi zgonów zostało oficjalnie potwierdzonych w kraju liczącym około 3 miliony od początku epidemii.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Rząd Armenii przedłuża ograniczenia dotyczące koronawirusa”

Możliwość komentowania została wyłączona.