Armenia: Gospodarka w 2020 r. zmniejszyła się o 8,5 proc.

W ubiegłym roku spadek w gospodarce Armenii wyniósł 8,5 proc., – poinformował po ostatnim posiedzeniu rządu minister gospodarki Vahan Kerobjan.

Zgodnie z budżetem państwa na 2021 r., zatwierdzonym przez Zgromadzenie Narodowe w zeszłym miesiącu, Armenia zakończyła rok 2020 ze spadkiem gospodarczym o 7,9 proc, ale ostatecznie w ostatnich tygodniach rządowe dane zostały skorygowane.

Kiedy pod koniec 2019 r. zatwierdzono budżet państwa na 2020 r., Armenia miała zakończyć 2020 r. wzrostem gospodarczym na poziomie 4,8 proc. Zapytano Kerobjana, w których sektorach gospodarki spadek był najbardziej widoczny. „Import, eksport, konsumpcja. W tych trzech obszarach nastąpił spadek o około 20 proc.”- odpowiedział Kerobjan.

Na pytanie, jak duża według wstępnych danych będzie recesja gospodarcza, Minister Gospodarki odpowiedział: „Moim zdaniem recesja gospodarcza wyniesie 8,5 proc.”. Odnosząc się do tego, czego oczekuje od 2021 roku, Vahan Kerobjan powiedział: „Powtarzam, moja opinia i mój optymizm co do gospodarki nie uległy zmianie. Moim celem jest kilkuprocentowy wzrost gospodarczy”. Według założeń budżetu państwa na 2021 r. gospodarka Armenii wzrośnie w tym roku o 3,2 proc.

Biorąc pod uwagę zeszłoroczną recesję gospodarczą, okazuje się, że Republika Armenii do tej pory przeżywała recesję gospodarczą łącznie pięciokrotnie: w roku proklamowania niepodległości oraz w trzech kolejnych latach (według Państwowego Komitetu Statystycznego w 1991 r. – 11,7 proc., w 1992 r. – 41,8 proc., w 1993 r. 8,8 proc.), następnie w 2009 r. ze względu na światowy kryzys finansowo-gospodarczy – o 14,1 proc.

W trakcie posiedzenia gabinetu premier Nikol Paszynian również odniósł się do o aktualnej sytuacji kryzysowej w kraju. „Chciałbym wszystkim życzyć sukcesów w tym trudnym okresie, abyśmy mogli wywiązać się z naszych zobowiązań na odpowiednim poziomie i wyprowadzić kraj z sytuacji kryzysowej. Aby to zrobić, musimy włożyć szczególny wysiłek, szczególną współpracę, wprowadzić nową jakość zarządzania w naszym kraju, do organu wykonawczego.” – powiedział szef rządu.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Armenia: Gospodarka w 2020 r. zmniejszyła się o 8,5 proc.”

Możliwość komentowania została wyłączona.