Armenia: Pierwsze szczepionki na COVID-19 w połowie lutego

Sytuacja epidemiologiczna w Armenii z powodu koronawirusa jest stabilna, liczba zakażeń maleje – powiedziała na konferencji prasowej zastępca dyrektora generalnego Narodowego Centrum Kontroli i Prewencji Ministerstwa Zdrowia RZS, szef Narodowego Programu Szczepień Gajane Sahakjan.

„Jeśli porównamy wskaźniki reprodukcji infekcji (liczba za ostatnie 14 dni wyniosła 0,84, a liczba za poprzednie 14 dni wyniosła 1,43), to jest oczywiste, że nastąpił spadek” – powiedziała Sahakjan, kontynuując: „Nie możemy o tym zapominać, w święta Nowego Roku ludzie komunikują się więcej i przewiduje się, że w najbliższej przyszłości nastąpi niewielki wzrost liczby przypadków, już widzimy ten trend. Po otwarciu szkół może również nastąpić rewitalizacja”.

Liczba przypadków zakażenia wzrosła w Armenii do 162 643. Całkowita liczba pacjentów, którzy zmarli z powodu COVID-19 od początku epidemii, wyniosła 2941, a kolejnych 707 pacjentów z COVID-19 zmarło z powodu chorób współistniejących.

Odnosząc się do kwestii zakupu szczepionki przeciwko koronawirusowi, Gajane Sahakjan zwróciła uwagę, że Armenia prowadzi negocjacje w kilku kierunkach i pierwsza partia szczepionki ma trafić pod koniec stycznia lub w pierwszej połowie lutego.

Planujemy zakup szczepionki dla 10 proc. populacji, początkowo tylko dla osób zagrożonych zakażeniem. Mamy już sugestie. W tej chwili negocjujemy termin importu szczepionek. Pierwsza partia szczepionki będzie dostępna pod koniec stycznia – w pierwszej połowie lutego i rozpocznie się proces szczepień grup ryzyka ”– powiedziała Sahakjan.

Zwróciła uwagę, że trwają negocjacje dotyczące zakupu szczepionek, które przeszły niezbędne badania i testy – Sputnik-V, Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca. „Nie jest jeszcze jasne, która szczepionka będzie naszą pierwszą, równolegle trwają prace nad uzyskaniem tych czterech typów szczepionek” – powiedziała Gajane Sahakjan.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Armenia: Pierwsze szczepionki na COVID-19 w połowie lutego”

Możliwość komentowania została wyłączona.