Szczepionki Pfizer i Sputnik V trafią do Turkmenistanu

Małe partie szczepionek Pfizer i Sputnik V przeciwko COVID-19 zostały dostarczone do Turkmenistanu z Rosji i Niemiec samolotami turkmeńskimi, poinformował niezależny zagraniczny portal informacyjny Chronicles of Turkmenistan.

Jak informują media nie planuje się zakupów dużych partii szczepionek w Turkmenistanie, ponieważ w budżecie państwa nie ma środków na masowe szczepienia mieszkańców.

W Turkmenistanie brakuje sprzętu i wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogą certyfikować te szczepionki. Lokalni lekarze obawiają się, że nie będą w stanie zareagować na potencjalne skutki uboczne szczepionek.

Władze w Turkmenistanie nadal twierdzą, że w ściśle kontrolowanym kraju nie ma infekcji koronawirusem. Turkmen News poinformował 7 stycznia, że ​​samolot obsługiwany przez Turkmenistan Airlines trzykrotnie poleciał do Niemiec w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Celem wyjazdów był transport niemieckich lekarzy do Aszchabadu.

20 października 2020 r. Prezydent Turkmenistanu Gurbanguły Berdymuhammedov polecił „zakupić nowatorskie, wysokiej jakości szczepionki COVID-19 produkowane w różnych krajach”.

25 grudnia 2020 r. wiceminister zdrowia Federacji Rosyjskiej Aleksandra Dronova spotkała się z delegacją Turkmenistanu, na czele której stanął wiceminister zdrowia Berdyniyaz Myatiev. Na podstawie wyników negocjacji Turkmenistan wyraził zainteresowanie zakupem rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V.

Turkmenistan stał się pierwszym krajem w Azji Centralnej, który oficjalnie zarejestrował rosyjską szczepionkę Sputnik V, poinformował natomiast w poniedziałek Rosyjski Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF). Ministerstwo Zdrowia i Przemysłu Medycznego Turkmenistanu zatwierdziło szczepionkę w ramach procedury dopuszczenia do użycia w nagłych wypadkach bez dodatkowych badań klinicznych – oświadczył RDIF.

„Turkmenistan jako pierwszy kraj w Azji Centralnej oficjalnie zatwierdził stosowanie szczepionki Sputnik V. Nasi partnerzy wysoko ocenili bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki, która jest jedną z wiodących na świecie szczepionek przeciwko koronawirusowi i została już zatwierdzona przez organy regulacyjne w w różnych regionach świata.” – czytamy w oświadczeniu RDIF

Powiązany artykuł