Prezydent Gruzji ułaskawiła szefa opozycyjnej telewizji

Gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili ułaskawiła Nikę Gwaramię, szefa opozycyjnej spółki telewizyjnej Mtawar, skazanego na 3,5 roku więzienia pod zarzutem nadużycia władzy.

Mówiąc o powodach ułaskawienia, Zurabiszwili zaznaczyła, że ​​nie zamierza dzielić się wyjaśnieniami dotyczącymi tej decyzji. „To jest moje uznaniowe prawo, z którego korzystam dzisiaj” – podkreśliła prezydent Gruzji. 19 czerwca Sąd Najwyższy Gruzji utrzymał w mocy wyrok wydany wcześniej przez Sąd Apelacyjny.

Nika Gvaramia został skazana na trzy i pół roku więzienia w maju 2022 roku. Został uznany winnym „złośliwego wykorzystania swojego oficjalnego stanowiska” i wyrządzenia szkody kanałowi telewizyjnemu Rustavi 2 w latach 2015-2019.

Prokuratura podała w oświadczeniu, że w zmowie z dwiema innymi osobami, wykorzystując swoje oficjalne stanowisko, roztrwonił kilka milionów dolarów należących do spółki telewizyjnej, dopuścił się przekupstwa handlowego i przedstawił fałszywy dokument.

Nika Gvaramia nie przyznał się do winy, nazywając cały proces umotywowanym politycznie. Jednocześnie manager odniósł się do faktu, że kanał, który założył po odejściu z Rustavi 2, jest uważany za krytycznego wobec rządzącej partii Gruzińskie Marzenie miliardera Bidziny Iwaniszwilego. Kierował też grupą prawników broniących byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Nika Gvaramia został zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego kanału telewizyjnego Rustavi 2 17 lipca 2019 roku.