Armenia daje zielone światło dla kopalni złota Amulsar

Eksploatacji kopalni złota Amulsar dano zielone światło po tym, jak rząd Armenii zaakceptował 12,5 proc. udziałów w kopalniach. W uzgodnionym projekcie zapisano również, że Ministerstwo Gospodarki będzie zarządzać udziałem po uruchomieniu kopalń.

Udział został uzgodniony, gdy Lydian Armenia, spółka eksploatująca kopalnie, Ministerstwo Gospodarki Armenii i Euroazjatycki Bank Rozwoju (EDB) podpisały protokół ustaleń w lutym 2023 r.

Decyzja rządu o przyjęciu udziałów od spółki skutecznie dała zielone światło dla funkcjonowania kopalń, mimo wieloletnich protestów ekoaktywistów i mieszkańców społeczności sąsiadujących z kopalnią.

W momencie podpisania memorandum EDB zgodził się udzielić pożyczki w wysokości 100 mln USD dla Lydian Armenia na budowę i eksploatację kopalń „zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi praktykami górniczymi i ścisłym przestrzeganiem obowiązującego ustawodawstwa Republiki Armenii, poprzez promowanie lokalnego rynku i zatrudnienia w dotkniętych społecznościach”.

Minister gospodarki Vahan Kerobjan pochwalił projekt, stwierdzając, że jego zdaniem kopalnie przyczynią się do wzrostu PKB Armenii o około 1 proc. „Nie mamy prawa odmówić takiej możliwości” – powiedział Kerobjan.

Na posiedzeniu rządu wiceminister gospodarki Ani Ispirjan zapowiedziała, że Armenia zainwestuje w eksploatację kopalni 250 mln dolarów. Ispirjan ogłosił, że firma wydobywcza będzie co roku płacić dodatkowe 7 mln USD lokalnym społecznościom w pobliżu kopalni, oprócz przydzielania projektów ochrony środowiska finansowanych z podatków środowiskowych.

Podczas posiedzenia gabinetu premier Nikol Paszynian oświadczył, że rząd zapalił zielone światło dla działalności kopalń po otrzymaniu odpowiedzi na ich zapytania. „Godne pochwały jest to, że idąc za jednym przykładem, inwestorzy chcieli, aby ludzie, rząd uczestniczyli w tym projekcie” – powiedział, odnosząc się do oferty Geopromining dotyczącej 15 proc. udziałów w Kombinacie Miedziowo-Molibdenowym Zangezur w 2021 roku. „Eksploatacja kopalni złota Amulsar w tym modelu rozwiewa nasze obawy i będzie dodatkowym bodźcem do wzrostu gospodarczego” – powiedział Paszynian.

Lydian Armenia powiedział, że decyzja o przyznaniu udziałów w spółce rządowi została podjęta przez jej akcjonariuszy. „A w przypadku długoterminowych i zakrojonych na szeroką skalę projektów, takich jak projekt Amulsar, taka współpraca pozwala na dzielenie się zarówno sukcesem, jak i odpowiedzialnością” – stwierdziła firma w komunikacie.