Gruzja: Bidzina Iwaniszwili ogłasza odejście z polityki

Mllioner i najbogatszy człowiek w Gruzji Bidzina Iwaniszwili, lider rządzącej partii Gruzińskie Marzenie, poinformował w liście do członków ugrupowania, że odchodzi z czynnej polityki.

Najbogatszy człowiek Gruzji powiedział w oświadczeniu z 11 stycznia, że ​​zdecydował się na stałe porzucić działalność polityczną, ponieważ „moja misja została wypełniona” po tym, jak partia Gruzińskie Marzenie wygrała wybory parlamentarne w październiku 2020 roku.

„Uważam, że moja misja została wypełniona. Zdecydowałem się całkowicie wycofać z polityki i puścić wodze władzy. Odchodzę ze stanowiska przewodniczącego partii, a także samej partii.” – napisał Iwaniszwili, dodając, że za kilka tygodni skończy 65 lat, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym na jego decyzję.

,,Odchodzę ze stanowiska przewodniczącego, a także samej partii i wracam do mojego prywatnego stylu życia sprzed 2011 roku” – stwierdził w liście Bidzina Iwaniszwili. „Zespół rządzący jest naprawdę najlepszą opcją, która nie ma alternatywy pod względem cech wśród wszystkich obecnych aktorów politycznych. Jestem w pełni przekonany, że zespół złożony z tych osób może w godny sposób zastąpić moją ciężką pracę, autorytet i umiejętności.” – podkreśla lider Gruzińskiego Marzenia.

Według aktualnych informacji Irakli Kobakhidze (był przewodniczący parlamentu), będący obecnie sekretarzem wykonawczym partii, zastąpi Bidzinę Iwaniszwilego na stanowisku przewodniczącego partii. Według nieoficjalnych informacji Gruzińskie Marzenie podjęło już decyzję o przekazaniu partii Irakliemu Kobakhidze.

Jednocześnie, zgodnie z doniesieniami, w najbliższych dniach odbędzie się posiedzenie rady politycznej w partii, w której wybierany będzie nowy przewodniczący.

Kolejne odejście z polityki

Iwaniszwili, którego majątek szacuje się na około 5,7 miliarda USD według indeksu miliarderów Bloomberga, zbił fortunę w poradzieckiej Rosji w latach 90., budując kolekcję rud żelaza, hut, banków i nieruchomości. Większość swojego majątku sprzedał w latach 2003–2006, a resztę w okresie poprzedzającym wybór na premiera Gruzji w październiku 2012 r. na przywódcę utworzonej przez siebie partii Gruzińskie Marzenie.

Opuścił stanowisko w 2013 roku, mówiąc, że odchodzi od polityki, ale w 2018 roku ponownie został liderem Gruzińskiego Marzenia. Odejście może złagodzić napięcia w gruzińskiej polityce. Iwaniszwili jest oskarżany przez krytyków o to, że nadal rządzi Gruzją zza kulis i kieruje krajem zgodnie z linią Kremla, czemu zaprzecza.

,,To niezwykle ważny przykład tego, jak można zrzec się władzy, kiedy dowodzona przez Ciebie siła, po raz trzeci w historii Twojego kraju, jest wspierana przez ludność i otrzymuje mandat i legitymację do rządzenia krajem” – powiedział premier kraju Giorgi Gakharia w odpowiedzi na odejście Iwaniszwilego z polityki.

Saakaszwili krytyczny wobec Bidziny

Zdaniem trzeciego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego Bidzina Iwaniszwili na pewno będzie musiał odejść z polityki i przekazać władzę koalicji opozycyjnej. Jak stwierdza Saakaszwili w swoim wideo na Facebooku, Bidzina Iwaniszwili od 8 lat „nieformalnie kieruje aparatem represji”.

,,Czytałem tak zwane oświadczenie o rezygnacji Iwaniszwilego. Ile razy ten naprawdę głupi człowiek powinien uważać ludność gruzińską za głupca? Ile razy powinien myśleć, że Gruzja nie ma społeczeństwa i nie ma umiejętności oceny i analizy?! Ile razy będzie się z nas śmiał?” – grzmiał były prezydent Gruzji.

,,W ciągu ostatnich 8 lat zabrał z kieszeni gruzińskiej populacji 5 miliardów lari. Ubóstwo jest bezpośrednim skutkiem tego, że zatrzymał się i zatrzymał kraj – ekonomiczny wzrost w kraju wynosi zero procent. Bezpośrednim skutkiem jest to, że kurs wymiany GEL spadł dokładnie dwukrotnie. Ludność Gruzji tonie w długach, a głównym dłużnikiem i bankierem jest Iwaniszwili, on zarabia na tych trudnościach.” – stwierdził Saakaszwili.

Należy być ostrożnym z daleko idącymi wnioskami co do tego, czy Iwaniszwili faktycznie się wycofa. Sieć powiązań i zależności biznesowych wokół założyciela rządzącego ugrupowania jest gęsta. Właśnie ona gwarantuje mu kluczową rolę w gruzińskim systemie.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Gruzja: Bidzina Iwaniszwili ogłasza odejście z polityki”

Możliwość komentowania została wyłączona.