Francuska legia honorowa dla Bidziny Iwaniszwillego

Francja przyznała najwyższe wyróżnienie gruzińskiemu miliarderowi i byłemu premierowi Bidzinie Iwaniszwilemu (obecnemu liderowi rządzącego w kraju Gruzińskiego Marzenia)

Francuski dekret prezydencki opublikowany w Dzienniku Urzędowym mówi, że Iwaniszwili otrzymał Legię Honorową w randze Kawalera, podkreślając, że jest on byłym premierem i założycielem Cartu, fundacji charytatywnej zajmującej się różnymi dziedzinami, w tym edukacją, kulturą i sportem.

Iwaniszwili, który przez około rok w latach 2012-2013 był premierem, jest oskarżany przez krytyków o rządzenie Gruzją zza tylnego siedzenia. Jest także założycielem i liderem rządzącej w tym kraju partii Gruzińskie Marzenie.

W Gruzji nie brakuje krytycznych komentarzy, że odznaczenie dla lidera rządzącej krajem partii jest kolejnym wyrazem wygodnej współpracy między głównymi państwami Unii Europejskiej (Francją i Niemcami) a rządem w Tbilisi.

Legia Honorowa to najwyższy stopień zasługi we Francji. Jest przyznawany przez prezydenta Francji obywatelom francuskim lub obcokrajowcom, zarówno wojskowym, jak i cywilnym.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Francuska legia honorowa dla Bidziny Iwaniszwillego”

Możliwość komentowania została wyłączona.