Kazachstan i Gruzja wzmacniają transkaspijski transport towarowy

Kazachstan i Gruzja położyły kapsułę na terenie przyszłego obiektu infrastrukturalnego w gruzińskim mieście portowym Poti, który ma zwiększyć natężenie ruchu towarowego na Transkaspijskim Międzynarodowym Szlaku Transportowym.

„Budowa terminalu portowego będzie pierwszym kazachskim projektem infrastrukturalnym realizowanym w Poti, jednym z największych portów w Gruzji, który jest punktem odniesienia na trasie TITR” – powiedział Timur Karabajew, prezes PTC Holding, firmy, która zbuduje obiekt.

Kazachscy i gruzińscy uczestnicy projektu pokryją koszty budowy na zasadzie parytetu. Całkowita inwestycja w projekt szacowana jest na 15-20 milionów dolarów. Strony planują oddać do użytku pierwszy etap projektu w pierwszym kwartale przyszłego roku. Biorąc pod uwagę technologię operacyjną, maksymalna przepustowość terminalu osiągnie 450 000 TEU rocznie.

Podczas niedawnej roboczej wizyty w Gruzji minister przemysłu i rozwoju infrastruktury Marat Karabajew podkreślił, że rozwijanie potencjału tranzytowego jest priorytetowym zadaniem w rozwijaniu przyjaznych stosunków między Kazachstanem a Gruzją. Spotkał się z gruzińskim wicepremierem oraz ministrem gospodarki i zrównoważonego rozwoju Levanem Dawitaszwilim, aby omówić perspektywy współpracy i rozwoju więzi regionalnych w celu rozszerzenia handlu.

Według Karabajewa w ciągu sześciu miesięcy tego roku TITR przewieziono ponad 1,32 mln ton ładunków, czyli o 77 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Po spotkaniu Karabajew zaprosił gruzińskiego wicepremiera do udziału w 26. międzynarodowej wystawie TransLogisticaKazakhstan 2023, która odbędzie się w październiku w Astanie.