Gruzja: Rząd uwzględni wydatki na kwarantannę, testy i szczepionkę

Budżet Gruzji na 2021 r. będzie obejmował wydatki na kwarantannę, testy i szczepionkę na Covid-19 i zostanie omówiony w parlamencie Gruzji do końca tego miesiąca – zapowiada gruziński minister finansów Ivane Matchawariani.

Minister dodał, że budżet został zaplanowany z prognozą wzrostu gospodarczego na poziomie 4,3 proc, a parametry budżetu zostały uzgodnione z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Matchavariani powiedział, że dla kraju ważne jest, aby partie opozycyjne zaakceptowały wynik wyborów i objęły zdobyte mandaty oraz wzięły udział w dyskusji nad budżetem.

Odmawiając objęcia mandatów, partie opozycyjne żądają: powtórnych wolnych i uczciwych wyborów, zdymisjonowania przewodniczącej Państwowej Komisji Wyborczej, zapewnienia sprawiedliwego składu komisji wyborczych oraz zwolnienia ostatnio zatrzymanych demonstrantów.

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie otrzymała w zeszłotygodniowych wyborach parlamentarnych ponad 48 proc. głosów, zapewniając sobie samodzielne rządy. Frekwencja wyniosła ponad 56 proc.

,,Budżet jest jednym z najważniejszych dokumentów rozpatrywanych przez parlament w ciągu roku. Jego pilność jest dziś tak wysoka, jak zawsze w czasach pandemii i kryzysu. Jeśli budżet nie zostanie zatwierdzony przez parlament, zostanie uruchomiony model automatyczny, co nie jest dobre” – powiedział Matchavariani.

Zapowiedział również, że spośród programów państwowych wspierających biznes i społeczeństwo rząd będzie nadal pokrywał opłaty za media dla niektórych obywateli w oparciu o poziomy zużycia energii.

Matchavariani dodał także, że decyzja o przedłużeniu innych programów zostanie wkrótce ogłoszona. Gruzińskie Stowarzyszenie Biznesowe zwróciło się do rządu o jak najszybsze wprowadzenie zmian w prawie podatkowym, aby przedłużyć ulgi podatkowe dla przedsiębiorców o kolejne sześć miesięcy, ponieważ te ogłoszone sześć miesięcy temu wygasły 1. listopada.

Firmy, które płaciły wynagrodzenie poniżej 1500 GEL na pracownika, płaciły tylko część podatku dochodowego, podczas gdy firmy, które płaciły miesięczne pensje do 750 GEL były całkowicie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych przez sześć miesięcy. Dodatkowo branża hotelarska została zwolniona z płatności podatku dochodowego.

Jedna odpowiedź do “Gruzja: Rząd uwzględni wydatki na kwarantannę, testy i szczepionkę”

Możliwość komentowania została wyłączona.