Gruzja: Szczepionka Pfizera pierwszą w kraju, AstrazZeneca jako druga

,,Szczepionka Pfizera może być pierwszą szczepionką, którą otrzymamy, a po niej szczepionka AstrazZeneca. To dwie najbliższe w kolejce, jakie możemy uzyskać dzięki platformie Covax” powiedziała Tamara Gabunia, pierwsza wiceminister zdrowia w parlamencie w trakcie posiedzenia komisji zdrowia.

Gabunia podkreśliła, że ​​obie szczepionki są uznawane przez właściwy organ regulacyjny i Światową Organizację Zdrowia. Według niej celem jest jak najszybsze zaszczepienie się mieszkańców Gruzji.

„Jeśli chodzi o inne szczepionki, które są obecnie opracowywane, oczywiście mają one również pewną perspektywę, jeśli chodzi o uzyskanie zezwolenia. Oczywiście weźmiemy to pod uwagę.” – powiedziała Gabunia.

Jak poinformował wiceminister zdrowia, do końca stycznia Gruzja będzie gotowa na pierwszy zastrzyk szczepionek, które będą przeznaczone przede wszystkim dla pracowników służby zdrowia, a następnie dla grup ryzyka.

„Z platformy Covax zamówiliśmy szczepionki dla 20 proc. populacji, czyli 700 tysięcy osób – 1 400 000 tysięcy dawek. Ponadto trwają negocjacje z różnymi krajami, poza Covax, w celu jak najszybszego uzyskania szczepionek, które będą miały kraje europejskie.”– stwierdziła wiceminister zdrowia.

W ciągu ostatnich 24 godzin zidentyfikowano 1357 nowych przypadków wirusa, poinformowały służby prasowe rządu Gruzji. Łączna liczba potwierdzonych przypadków od wybuch pandemii Covid-19 w kraju to 244 612.

W ciągu ostatnich 24 godzin 403 osoby wyleczyły się z wirusa, co daje łączną liczbę wyzdrowień do 228 539. 21 osób zmarło z powodu koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin. W sumie 2867 osób zmarło z powodu wirusa od czasu rozprzestrzeniania się pandemii w Gruzji.

Powiązany artykuł