Kirgistan przygotowuje się do wyborów prezydenckich

Ministerstwo Zdrowia Kirgistanu wspólnie z Centralną Komisją Wyborczą opracowało algorytm działań zapewniających bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne oraz ochronę zdrowia obywateli przed COVID-19 podczas przygotowywania i przeprowadzania wyborów i referendum konstytucyjnego. Do wyborów przygotowuje się także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Minister zdrowia Alymkadyr Beishenaliev podkreślił, że Komisja zapewnia członkom komisji wyborczych maski, rękawiczki i osłony na twarz.

,,Ministerstwo Zdrowia w celu szybkiego rozwiązania problemów organizacyjnych opracowało plan działania, który odzwierciedla zagadnienia pracy pracowników medycznych w każdym lokalu wyborczym na dwie zmiany, zapewniając rezerwę łóżek we wszystkich zakładach opieki zdrowotnej na potrzeby hospitalizacji w nagłych wypadkach”– podkreślił szef resortu zdrowia.

Uniknąć demonstracji powyborczych?

W zabezpieczeniu wyborów weźmie udział ponad 11 000 policjantów. „Wszelkie próby destabilizacji sytuacji społecznej i politycznej będą stłumione w ramach prawa. Winni naruszenia nakazu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przez całą dobę monitoruje środki masowego przekazu, media społecznościowe, nadawców telewizyjnych i radiowych, aby wykrywać niewiarygodne, szerzące panikę i prowokacyjne informacje”– powiedział Oktyabr Urmambetov wiceminister spraw wewnętrznych Kirgistanu.

Dodał, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie uczestniczy i nie ingeruje w procesy polityczne, a wszystkie organizacje polityczne i społeczne traktuje równo. Przedterminowe wybory prezydenckie i referendum w sprawie formy rządów odbędą się tego samego dnia – 10 stycznia.

3 563 574 wyborców jest uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich i referendum w Kirgistanie. Większość wyborców mieszka w obwodzie Osz – 20 proc. wszystkich wyborców. Następnie jest obwód Jalal-Abad, obwód Chui i stolica Biszkek.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Kirgistan przygotowuje się do wyborów prezydenckich”

Możliwość komentowania została wyłączona.