Chiny na szczycie listy partnerów handlowych Kazachstanu w 2023 roku

Jak podaje służba prasowa Centrum Rozwoju Polityki Handlowej QazTrade, głównymi rynkami eksportowymi kazachskich towarów w 2023 roku były Chiny, Rosja i Włochy.

Według służby prasowej spółki na szczycie listy rynków eksportowych kazachskich towarów w 2023 roku znalazły się Chiny, których eksport stanowił 56,3 proc. obrotów handlowych Kazachstanu z tym krajem. Na Chiny przypadało 31,5 miliarda dolarów całkowitego handlu zagranicznego Kazachstanu.

Drugim co do wielkości importerem tego kraju była Rosja, z którą w zeszłym roku wyeksportowano do tego kraju towary o wartości 26 miliardów dolarów. Na kolejnych miejscach plasują się Włochy (16,1 mld dolarów), Korea Południowa (6 mld dolarów) i Turcja (6 mld dolarów).

Kazachstan eksportował głównie ropę naftową i produkty naftowe, a importował sprzęt, transport samochodowy, komponenty, sprzęt elektrotechniczny i metale nieszlachetne. Kraj zwiększył liczbę rynków eksportowych ze 131 do 135. Kazachstan odnotował wzrost eksportu towarów innych niż podstawowe o 10 proc. do Chin, 34 proc. do Hongkongu, 30 proc. do Korei Południowej i 64 proc. do Wietnamu. W kraju spadł także eksport wyrobów przemysłowych o 9,8 proc. i produktów rolnych o 3,7 proc.