Rosja przeznacza 12 mln USD na uchodźców z Karabachu

Rosja przeznaczyła 12,2 miliona USD na pomoc finansową dla tysięcy Ormian – mieszkańców Górskiego Karabachu, którzy uciekli do Armenii podczas ostatniej wojny.

Służby prasowe wicepremiera Mhera Grigoriana poinformowały w tym tygodniu, że kwota ta będzie współfinansować trwające obecnie programy pomocowe rządu Armenii dla uchodźców przebywających w Armenii prawie dwa miesiące po tym, jak Moskwa wynegocjowała porozumienie armeńsko-azerbejdżańskie w sprawie zakończenia walk.

Rząd pomógł uchodźcom zarówno w trakcie, jak i po sześciotygodniowych działaniach wojennych, które spowodowały wysiedlenie większości ludności Karabachu. Według biura Grigoriana, od 16 listopada rząd wydał na ten cel około 15 miliardów dram (29 milionów dolarów).

Pomoc obejmowała odszkodowania w wysokości od 250 000 do 300 000 dram (480-580 USD) wypłacone rodzinom, których domy zostały zniszczone przez ostrzał lub mieszkających na obszarach zajętych przez siły azerbejdżańskie. 17 grudnia rząd podjął również decyzję o utworzeniu tymczasowych miejsc pracy dla uchodźców, finansowaniu dla nich płatnych staży oraz wypłacaniu miesięcznych świadczeń goszczącym ich rodzinom w Armenii.

Według urzędników republiki Górskiego Karabachu, co najmniej 90 000 cywilów, stanowiących około 60 procent ludności regionu uciekło ze swoich domów podczas wojny, która wybuchła 27 września. Większość z nich schroniła się w Armenii. Co najmniej 47 000 Ormian z Karabachu wróciło do domu od czasu rozejmu z dziesiątego listopada.

Później, w listopadzie rosyjski rząd otworzył w Stepanakercie „ośrodek pomocy humanitarnej”. Centrum koordynuje prowadzone przez Rosję operacje rozminowywania w Karabachu, a także ma za zadanie pomoc w odbudowie domów i infrastruktury publicznej zniszczonych lub poważnie uszkodzonych podczas działań wojennych.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony Cywilnej i Sytuacji Nadzwyczajnych twierdzi, że do tej pory wysłało do Karabachu ponad 1500 ton materiałów budowlanych, sprzętu gospodarstwa domowego i innych materiałów pomocowych.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Rosja przeznacza 12 mln USD na uchodźców z Karabachu”

Możliwość komentowania została wyłączona.