Premier Gruzji z wizytą w Azerbejdżanie

Podczas swojej pierwszej podróży do sąsiedniego kraju od czasu powrotu na stanowisko premiera w lutym Irakli Garibashvili w towarzystwie ministra spraw zagranicznych wicepremiera Davida Zalkalianiego przybył do Baku, gdzie spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, a także swoim azerbejdżańskim odpowiednikiem Ali Asadovem i spikerem Milli Majlis Sahibą Gafarovą.

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim prezydent Alijew powiedział, że Tbilisi i Baku mają pozytywną historię realizacji wspólnych projektów, które „zmieniły mapę regionu” pod względem politycznym, ekonomicznym, transportowym i energetycznym.

Prezydent Azerbejdżanu zwrócił uwagę, że współpraca między Gruzją a Azerbejdżanem umożliwiła realizację projektu Południowego Korytarza Gazowego, który jego zdaniem ma „olbrzymie znaczenie” dla ogólnego rozwoju, stabilności i przewidywalności regionu Kaukazu Południowego i Eurazji.

Prezydent Alijew podkreślił również, że „Azerbejdżan nadal jest jednym z największych inwestorów w gospodarce Gruzji”, co, jak powiedział, jest wynikiem „bardzo pozytywnego i przyjaznego klimatu inwestycyjnego”, jaki stworzył gruziński rząd. „Wiem, że dużo więcej azerbejdżańskich firm jest chętnych do podjęcia pracy w waszym kraju” – dodał.

Premier Garibashvili ze swojej strony zauważył, że „doskonałe stosunki” między Gruzją a Azerbejdżanem „liczą wieki”. Zauważając, że oba kraje są „połączone i współzależne”, premier Gruzji podkreślił również, że Tbilisi i Baku „zrealizowały razem niektóre z najważniejszych projektów historycznych”. Powiedział, że Tbilisi zamierza w przyszłości zrealizować więcej projektów z Baku, co „jeszcze bardziej wzmocni nasze relacje”.

Po spotkaniu z prezydentem Alijewem premier Garibashvili powiedział gruzińskim mediom, że strony rozmawiały o ważnym historycznie kompleksie klasztornym Davida Gareji, częściowo położonym na bliżej nieokreślonej granicy gruzińsko-azerbejdżańskiej. „Uzgodniliśmy, że dialog [dotyczący tego miejsca] będzie kontynuowany, przyśpieszony i zostanie wkrótce rozwiązany” – powiedział premier, dodając, że komisje ds. delimitacji obu krajów „będą kontynuować prace” w najbliższej przyszłości.

Premier Gruzji powiedział również, że rozmawiał o współpracy gospodarczej, kwestiach inwestycji po pandemii i turystyce podczas spotkania ze swoim azerbejdżańskim odpowiednikiem Alim Asadovem i przewodniczącą Milli Majlis Sahibą Gafarovą.